Magazyny buforowe lekiem na rozwiązanie przerwanych łańcuchów dostaw. Rozmowa z Bartłomiejem Hofmanem, dyrektorem zarządzającym P3 Logistic Parks
Na łamach najnowszego wydania czasopisma Logistyka a Jakość poruszamy temat dwutorowej komunikacji, czy elektroniczny list przewozowy uwolni moce przewoźników drogowych? Od kilku dobrych lat obserwujemy postępujący trend zastępowania papieru zapisem elektronicznym. To już nie tylko wypieranie gazet przez wersje elektroniczne czy strony internetowe. Mamy cyfrowe faktury, dokumenty, zaświadczenia, recepty, bilety... Przyszedł także czas na elektroniczne listy przewozowe. Piszemy też o satysfakcji klienta w logistyce, co decyduje o odniesionym sukcesie, jakie są wskaźniki jego mierzenia? Odpowiadamy na pytanie jakich zmian należy spdoziewać się w deklaracjach INTRASTAT 2022. Opisujemy również standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości. Czeka na Ciebie też relacja z Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak czy XIII Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki Modern Warehouse. Przyjemnej lektury!
KURIER - KLUCZOWE OGNIWO ŁAŃCUCHA DOSTAW
Rynek przesyłek kurierskich w Polsce rozwija się w Polsce od trzech dekad, ostatnio w błyskawicznym tempie. Według najnowszego raportu Poczty Polskiej już w 2023 r. wartość branży KEP (Kurier Express Paczka) w Polsce ma sięgnąć 12 mld zł. Firmy kurierskie intensywnie rywalizują o klienta końcowego. Ważnym ogniwem są sami kurierzy, a na budowanie pozytywnego postrzegania marki wpływa sprawna logistyka. Firmy kurierskie rosną niemal wprost proporcjonalnie do tego, jak rozwija się rynek e-commerce. Jednak wraz z zyskami systematycznie zwiększają się wymagania wobec nich. Kurierzy są zwykle drożsi niż standardowe usługi pocztowe. Konsumenci oczekują coraz krótszego czasu dostawy, rośnie powodzenie usług ekspresowych, dostępnych zarówno na terenie kraju, jak i w przesyłkach zagranicznych. W Polsce na rynku usług kurierskich dominują DHL, DPD, GSL, Poczta Polska, InPost. Ta ostatnia szybko rośnie w siłę, wiodąc prym w dostawach do swych paczkomatów, które poniekąd zrewolucjonizowały rynek i ugruntowały nowe przyzwyczajenia konsumentów.
PROJEKT DYREKTYWY NIS II
Dotychczasowe przepisy o cyberbezpieczeństwie mają na celu zwiększanie odporności podmiotów z branż kluczowych, takich jak np. transport i umożliwić reagowanie na incydenty dotyczące cyberbezpieczeństwa. Projekt nowej unijnej dyrektywy NIS II zakłada, że więcej przedsiębiorców z branży transportu morskiego i kolejowego będzie objętych obowiązkami z zakresu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych, a to będzie wiązało się dla nich z nowymi wyzwaniami i zwiększonymi kosztami. Ma to jednak przyczynić się do ograniczenia kosztów wynikających z ataków hakerskich i awarii informatycznych paraliżujących prace danej branży. Obowiązująca obecnie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z dnia 5 lipca 2018 r., wdrażająca dyrektywę NIS I, nakłada określone obowiązki na operatorów usług kluczowych, jeżeli usługi te są zależne od systemów informatycznych, a ewentualny incydent miałby istotny skutek zakłócający dla świadczenia takiej usługi.
TRAIN THE TRAINER
Automatyzacja procesów, zarówno w nowych, jak i już istniejących magazynach, umożliwia zwiększenie wydajności i podniesienie szans na poprawę jakości. Reorganizacja procesów magazynowych i zastosowanie nowoczesnych technologii często stwarza wyzwanie dla obsługi i weryfikuje umiejętności kadry. Aby magazyn mógł pracować efektywnie, pracownicy muszą zrozumieć działanie technologii, jak i proces, w którym biorą udział. To człowiek obsługuje i kontroluje maszyny, aby działały w prawidłowy sposób. Coraz częściej kandydat na magazyniera powinien mieć w swoim CV nie tylko umiejętności manualne czy siłę fizyczną, ale również wykształcenie i kompetencje związane z obsługą zaawansowanego technologicznie wyposażenia. Kompetencje te najczęściej można zbudować dopiero w konkretnym obiekcie z konkretnym wyposażeniem. Stąd rodzi się potrzeba szkoleń pracowników. Pracodawcy potrzebują personelu doświadczonego i zależy im, aby nowe osoby mogły zostać wyszkolone w prawidłowy sposób. Nie jest jednak prostym zadaniem utrzymać poziom wiedzy, ponieważ w magazynach występuje częsta rotacja personelu ze względu na niedobór pracowników, szczególnie w gęstych aglomeracjach. Nowe osoby na stanowiskach trzeba szkolić w szybki i skuteczny sposób, aby utrzymywać wysoką wydajność pracy.
Zawartość dostępna online
ZARZĄDZANIE
Magazyny buforowe lekiem na rozwiązanie przerwanych łańcuchów dostaw. Rozmowa z Bartłomiejem Hofmanem, dyrektorem zarządzającym P3 Logistic Parks
Projekt dyrektywy NIS II – nowe obowiązki na horyzoncie. Cyberbezpieczeństwo w branży transportowej
TEMAT NUMERU
Logistyk w centrum uwagi. Trudny rynek pracownika
Gdy organizm się buntuje. Wypalenie zawodowe – co powinien wiedzieć o nim menedżer?
Train the Trainer. Jak tworzyć wewnątrzfirmowy zespół ekspertów do szkoleń pracowników z zakresu automatyki magazynowej?
DODATEK SPECJALNY: CASEBOOK 2021
Automatyzacja sposobem na niedobory kadrowe. Optymalizacja transportu wewnętrznego i kompletacji
Łańcuch dostaw w Chorwacji. Turystyka wyzwala zmienność popytu
PRODUKTY
Dwutorowa komunikacja. E-CMR – czy elektroniczny list przewozowy uwolni moce przewoźników drogowych?
RAPORT
Kurier – kluczowe ogniwo łańcucha dostaw. KEP
Satysfakcja klienta w logistyce. Wskaźniki sukcesu
MENEDŻER
Dzielimy ryzyko i odpowiedzialność. Rozmowa z Michałem Białasem, Country Head Accolade w Polsce
ZARZĄDZANIE
W oczekiwaniu na SIMSAT. Jakich zmian spodziewać się w deklaracjach INTRASTAT 2022?
Paliwowy zawrót głowy. Wzrost stawek akcyzy od paliw planowany już od 2023 roku
WYDARZENIA
Spotkania branży TSL. VIII edycja targów TransLogistica
Magazynowa mieszanka firmowa. Relacja z Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak
Bliskie spotkania na Kongresie Modern Warehouse. Fotorelacja z XIII Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki Modern Warehouse
RYNEK
Powierzchnie magazynowo-produkcyjne
PROGNOZY
Logistyka morska w chwycie Nelsona. Zerwanie globalnych łańcuchów dostaw spowodowało gigantyczne opóźnianie dostaw
Powierzchnie magazynowe. Standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości
RAPORT
Omnichannel to większa elastyczność. Wpływ x-channels pod jednym dachem centrum dystrybucyjnego – czy to połączenie nas nie zgubi?
DODATEK SPECJALNY: CASEBOOK 2021
Z Polski do Hajfy. Stalowy kolos dla Morza Śródziemnego
MENEDŻER
Pierwsze skrzypce Daimlera. Rozmowa z Barbarą Brandstetter, kierownikiem ds. planowania produkcji i wysyłek w Fabryce Silników i Baterii Mercedes-Benz Manufacturing Poland