Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYDARZENIA

10 grudnia 2021

NR 6 (Listopad 2021)

Magazynowa mieszanka firmowa. Relacja z Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak

0 220

Targi Taropak to jedno z najstarszych tematycznych wydarzeń organizowanych na terenie MTP. Ma już prawie 50-letnią historię. Poznańskie wystawy adresowane są dla sektora producentów i dostawców technologii pakowania, etykietowania. W istocie to swoisty produktowy miszmasz. Nie inaczej było w dniach 4–6 października tego roku.

Tegoroczna edycja Taropaku pokazała, że przed sektorem opakowań sporo zmian. Presja na proekologiczne rozwiązania daje się odczuć. Dochodzi do tego automatyzacja magazynów, wymagająca nowych narzędzi. Swą ofertę przedstawili producenci i dystrybutorzy opakowań dla przemysłu i logistyki. Były rozwiązania zarówno dla branży spożywczej, jak i chemicznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Podobnie jak miało to miejsce przed dwoma laty, na poprzedniej edycji targów, i tym razem, mając na uwadze realia biznesowe oraz wyzwania, sporo mówiono o opakowaniach w sektorze e-commerce. Nic dziwnego: cała sprzedaż internetowa w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się o 35%, a sam tylko e-handel w ciągu ubiegłego roku spowodował wzrost popytu na opakowania o 8%. Branża opakowań musi poszukiwać proekologicznych rozwiązań, bo hałdy śmieci zarówno po dostawach B2B, jak B2C szybko rosną. Czas nagli, z raportu PwC na temat rozwoju e-handlu wynika, że niemal 85% Polaków po pandemii nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów. Stąd tak ważne zaopatrzenie sektora w choćby relatywnie proste, a praktyczne rozwiązania wspierające np. kompletację. Na przykład na stoisku Wanzl pokazano specjalne stanowisko pakowania właśnie dla e-commerce: 
–  Separatory na różnego rodzaju kartony, poniżej półka na drobne narzędzia, rolka do zawieszenia foli czy papieru to tylko niektóre z elementów – mówi Cezary Florczak, account manager Wanzl. W stół może być wmontowany nóż. Są też dodatkowe uchwyty na laptopa, monitor itp. 

POLECAMY

Kierunek automatyzacja

Bekuplast contecline to seria pojemników dla intralogistyki, opracowana dla zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów AKL oraz systemów typu shuttle. – Automatyzacja magazynów trwa. Bardzo ważne jest, aby zautomatyzowane rozwiązania, np. systemy przenośników wyposażyć w odpowiednie pojemniki, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości automatyzacji. Pojemniki contecline mają zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload, która umożliwia składowanie ładunków o masie do 50 kg – mówi Grzegorz Czajkowski, dyrektor handlowy Bekuplast. Stabilna, dwuścienna budowa narożnika odpowiada za sprawny obieg na liniach przenośnikowych, zwłaszcza na zakrętach. Dzięki specjalnej konstrukcji dna pojemniki mają odpowiednie właściwości eksploatacyjne, a przy tym, przemieszczając się na przenośnikach, emitują bardzo niewielki hałas. Do użytku w magazynach wysokiego składowania pojemniki są dostępne z otworami odprowadzającymi wodę w podstawie i ścianach bocznych. – Pojemniki contecline są standardowo wyposażone w zintegrowany system ścianek działowych. Umożliwia to dodatkowy podział wnętrza (od 1/8 do 1/2). Przegrody nie ślizgają się ani nie hałasują podczas transportu – 
dodaje Grzegorz Czajkowski. 
Contecline są dostępne w wersjach wysokości: 220 mm, 270 mm i 320 mm. 
W każdym przypadku surowiec, z którego je wykonano, jest taki sam. To pierwotne materiały PP (polipropylen) lub alternatywnie BQC (wysokiej jakości mieszanki bekuplast), który jest zrównoważoną i atrakcyjną cenowo (tańsza od PP) alternatywą dla pierwotnego surowca.  
Produkty adresowane m.in. do zautomatyzowanych rozwiązań magazynowych pokazano też na stoisku firmy Craemer. Mowa np. o paletach serii L. 
Ich opcjonalne wyposażenie w transpondery RFID czyni je inteligentnymi nośnikami ładunku. Arkadiusz Wissuwa, Area Sales Manager Craemer, akcentuje najistotniejsze cechy palet, zwracając uwagę na to, że L1 charakteryzuje się identyczną wysokością jak europaleta drewniana (150 mm), a L3 imponuje wyjątkową nośnością (do 2000 kg) w wysokim regale. Obie palety standardowo wyposażono w przyspawane pasy antypoślizgowe na powierzchni odkładczej (palety Palgrip). To gwarantuje utrzymanie ładunku na palecie także...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy