Autor: Michał Jurczak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Telematyka niejedno ma imię - Technologie informatyczne

Zarządzanie transportem bywa zadaniem trudnym. Tak jest zwłaszcza w przypadku dużych firm, ekspediujących każdego dnia setki pojazdów. Zarządzający flotami borykają się z opóźnienieniami w dostawach, problemami z rozliczeniami. Właśnie z tego powodu warto stosować nowoczesne rozwiązania telematyczne. To dzięki nim można zracjonalizować przewozy, uczynić je szybszymi i tańszymi.

Czytaj więcej

Portowe rozwiązania - Przewozy kontenerowe

Kontener, czyli skrzynia (zazwyczaj metalowa) o znormalizowanej konstrukcji i rozmiarach, stanowi podstawowe narzędzie transportu wielu ładunków. W samym tylko transporcie intermodalnym wykorzystuje się rocznie w Polsce niemal milion kontenerów. Lwią część stanowią kontenery 20-stopowe, a kolejną grupę 40-stopowe.

Czytaj więcej

Gdy widły to za mało… - Wózki widłowe

Wózki widłowe są tyle warte, ile ich osprzęt funkcjonalny. To dość oczywiste twierdzenie przypomina, jak ważną funkcję pełnią wózkowe akcesoria. W przypadku osprzętu do widlaków z jednej strony mamy do czynienia z uniwersalnością (np. przesuw boczny, pozwalający zmieniać pozycję wideł w poziomie i umożliwiający skorygowanie położenia ładunku względem regału bez konieczności manewrowania całym wózkiem), z drugiej z wieloma bardziej specjalistycznymi dodatkami. Jaki zatem stosować osprzęt, gdy waga bądź gabaryty czy kształt ładunku są nietypowe?

Czytaj więcej

Opony ciężarowe - Wymagający, gumowy rynek

Użytkownikom opon nie trzeba tłumaczyć, że jakość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo. Specjaliści przekonują też, że dbając o detale, możemy też całkiem sporo zaoszczędzić. Lista rozwiązań, nad którymi pracują inżynierowie w celu przedłużenia żywotności i zmniejszenia kosztów eksploatacji opon, jest całkiem długa. Konstrukcja karkasu, mieszanka gumy, jak również budowa rzeźby bieżnika to kluczowe elementy.

Czytaj więcej

Dodatki wielofunkcyjne. Wózki widłowe

Dzięki osprzętowi można dostosować wózek widłowy do indywidualnych, nierzadko bardzo specyficznych potrzeb użytkownika. W ostatnich latach rośnie nie tylko popularność narzędzi funkcjonalnych, np. różnego rodzaju chwytaków ułatwiających transport drogich i wrażliwych na uszkodzenia ładunków, ale również rozwiązań elektronicznych czy też dodatków ułatwiających pracę wózków w trudnych warunkach.

Czytaj więcej

Bezgotówkowe sojuszniczki. Karty paliwowe

Rosnące ceny paliw znacząco wpływają na opłacalność podejmowanych zleceń w transporcie. Karty paliwowe pomagają racjonalizować przewozy. Pierwotnie karty służyły wyłącznie do uiszczania opłat za nabywaną benzynę lub olej napędowy. Później sytuacja uległa zmianie, dziś ważna przy wyborze dostawcy kart jest zarówno kompleksowość oferty, jak i jej dostosowanie do zmieniającego się rynku transportowego.

Czytaj więcej

Transport mocno wspomagany

Stan wiedzy szefów firm na temat rynku narzędzi IT do zarządzania transportem szybko rośnie, coraz więcej z nich jest otwartych na cyfryzację. Na bieżąco z trendami rynkowymi są zazwyczaj firmy, które nie tylko mają nowoczesne systemy TMS (Transportation Management System), ale także te, które uczestniczą w rozwoju tych produktów i dążą do ich integracji z innymi stosowanymi w firmie narzędziami informatycznymi.

Czytaj więcej

Transportowy „Wielki Brat”

Średnio w czterech na pięć polskich firm przewozowych stosuje jakieś rozwiązania telematyczne – wynika z badania Webfleet Solutions przeprowadzonego kilkanaście miesięcy temu wśród przedstawicieli branży transportowej. Za najważniejsze funkcje tych rozwiązań uczestnicy badań uważają: monitoring i lokalizację pojazdów, a także raportowanie (o zużyciu paliwa, czasie pracy itp.), a następnie bezpieczeństwo, optymalizację tras i zamówień oraz obsługę danych z tachografów.

Czytaj więcej

Technika logistyczna. Sztuka sortowania

Sortery są ważnym elementem sprzyjającym wydajności w logistyce. To one są w stanie zapewnić automatyczną i właściwie pozbawioną błędów segregację przedmiotów czy paczek, zwiększając efektywność procesów. Walorem zautomatyzowanego sortowania jest ograniczenie pracy ludzkiej, ale też zmniejszenie albo wręcz wyeliminowanie tradycyjnych środków transportu wewnętrznego.

Czytaj więcej

Transportery logistyczne. Ciągniki wielozadaniowe

Wzrost popularności ciągników logistycznych, a zwłaszcza zestawów transportowych (tzw. pociągów Mizusumashi) to jeden z istotnych trendów obecnych w transporcie intralogistycznym. Ma być m.in. odpowiedzią na brak ludzi do pracy.

Czytaj więcej

Intralogistyczna mieszanka firmowa. Innowacje w intralogistyce

Intralogistyka, podobnie jak inne dziedziny tego sektora, nie znosi próżni. Co rusz na rynek trafiają nowe produkty znajdujące zastosowanie w magazynach, centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Z założenia mają być bardziej wydajne, a nierzadko też tańsze w eksploatacji niż te wcześniejszych generacji. Coraz bardziej liczy się również „proekologiczność” rozwiązań.

Czytaj więcej

Moda kosztuje i… wymaga - Branżowa specyfika

Branża fashion stawia specyficzne wymagania zarówno przed przewoźnikami, jak i obsługującymi ją operatorami logistycznymi. Rynek odzieżowy jest dość złożony. Nie zawsze dla składowania konkretnego rodzaju towaru przydatne okazują się typowe regały, nie zawsze też dla przewiezienia konkretnego ładunku optymalne są typowe nadwozia czy standardowe naczepy. Bywa, że trzeba zastosować wyspecjalizowane rozwiązania.     

Czytaj więcej