Autor: Michał Jurczak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Transport mocno wspomagany

Stan wiedzy szefów firm na temat rynku narzędzi IT do zarządzania transportem szybko rośnie, coraz więcej z nich jest otwartych na cyfryzację. Na bieżąco z trendami rynkowymi są zazwyczaj firmy, które nie tylko mają nowoczesne systemy TMS (Transportation Management System), ale także te, które uczestniczą w rozwoju tych produktów i dążą do ich integracji z innymi stosowanymi w firmie narzędziami informatycznymi.

Czytaj więcej

Transportowy „Wielki Brat”

Średnio w czterech na pięć polskich firm przewozowych stosuje jakieś rozwiązania telematyczne – wynika z badania Webfleet Solutions przeprowadzonego kilkanaście miesięcy temu wśród przedstawicieli branży transportowej. Za najważniejsze funkcje tych rozwiązań uczestnicy badań uważają: monitoring i lokalizację pojazdów, a także raportowanie (o zużyciu paliwa, czasie pracy itp.), a następnie bezpieczeństwo, optymalizację tras i zamówień oraz obsługę danych z tachografów.

Czytaj więcej

Technika logistyczna. Sztuka sortowania

Sortery są ważnym elementem sprzyjającym wydajności w logistyce. To one są w stanie zapewnić automatyczną i właściwie pozbawioną błędów segregację przedmiotów czy paczek, zwiększając efektywność procesów. Walorem zautomatyzowanego sortowania jest ograniczenie pracy ludzkiej, ale też zmniejszenie albo wręcz wyeliminowanie tradycyjnych środków transportu wewnętrznego.

Czytaj więcej

Transportery logistyczne. Ciągniki wielozadaniowe

Wzrost popularności ciągników logistycznych, a zwłaszcza zestawów transportowych (tzw. pociągów Mizusumashi) to jeden z istotnych trendów obecnych w transporcie intralogistycznym. Ma być m.in. odpowiedzią na brak ludzi do pracy.

Czytaj więcej

Intralogistyczna mieszanka firmowa. Innowacje w intralogistyce

Intralogistyka, podobnie jak inne dziedziny tego sektora, nie znosi próżni. Co rusz na rynek trafiają nowe produkty znajdujące zastosowanie w magazynach, centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Z założenia mają być bardziej wydajne, a nierzadko też tańsze w eksploatacji niż te wcześniejszych generacji. Coraz bardziej liczy się również „proekologiczność” rozwiązań.

Czytaj więcej

Moda kosztuje i… wymaga - Branżowa specyfika

Branża fashion stawia specyficzne wymagania zarówno przed przewoźnikami, jak i obsługującymi ją operatorami logistycznymi. Rynek odzieżowy jest dość złożony. Nie zawsze dla składowania konkretnego rodzaju towaru przydatne okazują się typowe regały, nie zawsze też dla przewiezienia konkretnego ładunku optymalne są typowe nadwozia czy standardowe naczepy. Bywa, że trzeba zastosować wyspecjalizowane rozwiązania.     

Czytaj więcej

Healthcare – sektor dużych wymagań - Branżowa specyfika

Logistyczną i transportową obsługę sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia ma w swym portfolio coraz więcej operatorów. Wymaga wiedzy, przygotowań i doświadczeń. By przynieść pacjentom korzyści płynące ze stosowania produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych, a producentom wsparcie w zakresie logistyki, operator musi nie tylko mieć wiedzę dotyczącą sektora ochrony zdrowia, ale też rozumieć procesy, które stanowią o specyfice tego sektora.

Czytaj więcej

Zarządzanie transportem i magazynem w dobie cyfryzacji - Cyfra dyktuje warunki

Zarządzanie łańcuchem dostaw dotyczy wszystkiego, co związane jest z jego obsługą, a także samym towarem, począwszy od surowych komponentów, aż po dostarczenie produktu finalnego do konsumenta. Przepływ informacji i produktów, jak również wymiana i współdzielenie danych pomiędzy klientem i sklepem bądź e-sklepem, magazynem, operatorem logistycznym, dostawcami czy kurierami usprawnić może w dużym stopniu cyfryzacja procesu zarządzania tymi procesami.

Czytaj więcej

Start-upy motorem postępu - Czas innowacji

Słowo start-up robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Oznacza w istocie firmę-eksperyment. Start-up różni się od tradycyjnego przedsiębiorstwa. Aby firma mogła zasługiwać na miano start-upu, musi być szczególnie innowacyjna. Coraz częściej z ciekawymi start-upami mamy do czynienia w logistyce i transporcie. Pojawiają się w miejscach, gdzie tradycyjny kapitał angażuje się mniej chętnie.

Czytaj więcej

Doradztwo logistyczne - Bezpieczne zmiany w logistyce

Firmy i ich działy logistyczne przyzwyczajają się do nowoczesnych technologii. Zazwyczaj dzieje się to powoli, bo ciągle obawiają się o cyberbezpieczeństwo. Barierą bywa również brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Digitalizacja i cyfryzacja są ciągle dla niektórych „czarną magią”. W każdym przypadku zamierzając wdrożyć konkretne rozwiązania bądź przymierzając się do gruntownych zmian, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zajrzeliśmy na strony kilku przodujących firm zajmujących się doradztwem logistycznym, w tym dotyczącym łańcucha dostaw. Co proponują?

Czytaj więcej

Rynek KEP

Trzy czwarte internautów robi zakupy online. To oznacza sporo pracy dla firm, które specjalizują się w dostarczaniu zamówionych towarów. Rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek (KEP) obejmuje firmy świadczące usługi logistyczne i pocztowe, a dla których kluczowe są szybkość i precyzja dostawy. Wraz z boomem w e-commerce rosną wymagania stawiane branży KEP. Ta ostatnia, właśnie dzięki rozwojowi e-commerce, zyskała prawdziwy impuls do szybkiego rozwoju w kolejnych latach. 

Czytaj więcej

Flota pod pełnym nadzorem. Telematyka

Rejestrowanie i przekazywanie informacji z pojazdów do systemu nadzorującego ich wykorzystanie to najogólniejsze z zadań telematyki. Dane są bazą wiedzy o tym, gdzie i jak operuje pojazd, a wraz z nim jego kierowca. W istocie chodzi o usprawnienie pracy łańcucha osób, urządzeń i systemów zaangażowanych w proces przemieszczania ładunków. Ma być jak najszybciej i akceptowalnie kosztowo.

Czytaj więcej