Z plastikowym pieniądzem w drodze. Karty flotowe

PRODUKTY

Współczesnymi kartami paliwowymi, zwanymi coraz częściej kartami flotowymi, można regulować płatności za autostrady, części zamienne, można nimi płacić za usługi warsztatowe, parking, myjnię, assistance, a także skorzystać w sytuacji awaryjnej, dostarczając … gotówkę. To znacząca zmiana, pierwotnie bowiem służyły one wyłącznie do uiszczania opłat za nabywane paliwo.

Menedżerowie transportu wiedzą, jak znaczącą część kosztów działalności stanowi cena paliwa. Wpływa ona na opłacalność podejmowanych zleceń, a wiedza na temat tych zależności stanowi podstawowe zagadnienie optymalizacyjne przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z tych czy innych kart paliwowych. Plusem kart jest m.in. ich „transgraniczność”, można się bowiem nimi posługiwać bez względu na to, w jakim kraju ich użytkownik się znajduje. W jednych krajach obowiązują nadal lokalne waluty, w innych euro. Gdyby nie karty, od podróżujących po Europie wymagałoby to posiadania przy sobie gotówki w różnych walutach. Kluczowym walorem kart z punktu widzenia korzystających z nich kierowców pozostaje niezawodność. Powinny działać perfekcyjnie, w każdej sytuacji. Dość powszechna jest opinia, że użytkownicy kart potrzebują jak najszerszego zakresu usług, w tym także tych związanych z zarządzaniem flotą. Bardzo ważne jest odzwierciedlenie wszystkich transakcji w formie elektronicznej w czasie rzeczywistym, bo dzięki temu kontrola nad wydatkami jest łatwiejsza. 

Plusem kart jest m.in. ich „transgraniczność”, można się nimi posługiwać bez względu na to, w jakim kraju ich użytkownik się znajduje (fot. DKV)

Karty „wszystkomające”

Dostawcy kart nie kryją, że wiele oferowanych usług „prokurują” sami użytkownicy, a także sytuacja rynkowa. Karty DKV umożliwiają np. prostą analizę cen w okolicy stacji (DKV MAPS), która pokazuje, że często wystarczy zjechać z autostrady, by uzyskać korzystniejszą cenę niż na stacji znajdującej się bezpośrednio przy szosie. Decyzja należy do przewoźnika, od rodzaju realizowanych przez niego usług. DKV, monitorując poziom cen na stacjach, uwzględnia możliwość odzyskania VAT i akcyzy. Narzędzia takie jak DKV MAPS, DKV eSERVICES, DKV APPLICATIONS na urządzenia mobilne dają możliwość wyszukania najwygodniejszego punktu zaopatrzenia w paliwo. W istocie karta pełni funkcję swoistego integratora kosztów związanych z mytem w modelu: jeden partner usługi, jedna faktura, jedno urządzenie na wiele krajów. DKV CARD może być używana w całej Europie, na...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy