Gdy widły to za mało… - Wózki widłowe

PRODUKTY

Wózki widłowe są tyle warte, ile ich osprzęt funkcjonalny. To dość oczywiste twierdzenie przypomina, jak ważną funkcję pełnią wózkowe akcesoria. W przypadku osprzętu do widlaków z jednej strony mamy do czynienia z uniwersalnością (np. przesuw boczny, pozwalający zmieniać pozycję wideł w poziomie i umożliwiający skorygowanie położenia ładunku względem regału bez konieczności manewrowania całym wózkiem), z drugiej z wieloma bardziej specjalistycznymi dodatkami. Jaki zatem stosować osprzęt, gdy waga bądź gabaryty czy kształt ładunku są nietypowe?

Dodatkowy osprzęt czyni wózki jezdniowe urządzeniami wielofunkcyjnymi. Za ich pomocą można przeładowywać i transportować wszelkiego rodzaju, wymagające materiały i towary. O ile osprzęt do transportu ładunków typowych jest znany powszechnie, o tyle rzadziej spotykamy narzędzia ułatwiające operowanie ładunkami o nietypowych kształtach czy wadze. Istnieje kilka sektorów, w których dodatkowy ostrożeń jest wręcz niezbędny, takich jak branża budowlana czy AGD. Przykładem rozwiązań są chwytaki do przenoszenia towarów niespaletyzowanych, np. kartonów, pozwalające przewozić materiały opakowane, np. pralki czy lodówki. Specjalny osprzęt przeznaczony jest też dla transportujących kręgi, beczki czy ładunki wyjątkowo długie. Wózkowy osprzęt musi mieć deklaracje zgodności i być produkowane zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE (oznakowanie CE).

Przydatne zmiany 

Jakość narzędzi funkcjonalnych może znacząco wpływać nie tylko na koszty eksploatacji wózków widłowych, ale też – co szczególnie istotne – na bezpieczeństwo pracy maszyn i ich operatorów. Poza typowymi widłami (w tym teleskopowe, podwójne, obrotowe oraz widły przesuwane) najczęściej zamawiany osprzęt do wózków widłowych to: przesuwy, uchwyty do beczek, obrotnice, chwytaki (do bel, do AGD, do drewna, do złomu, do makulatury) pozycjonery wideł, trzpienie nośne, szufle do materiałów sypkich, inwertery palet. Ostatnio wzrasta zainteresowanie dociska...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy