Branża opakowaniowa a gospodarka o obiegu zamkniętym

PRODUKTY

Co roku ze względu na zbyt duże, niedopasowane do zawartości opakowania marnuje się w Polsce 41 mln m³ wypełniaczy przesyłek, które wystarczyłyby do 41-krotnego wypełnienia Stadionu Narodowego. Pakowanie przesyłek w źle dobrane pudełka generuje rocznie ponad 42 tys. ton zbędnego CO₂. Szacuje się, że opakowania odpowiadają za znaczne zużycie surowców pierwotnych oraz stanowią źródło dużej masy odpadów. W związku z tak niepokojącymi danymi firmy produkujące opakowania inwestują w działania recyklingowe oraz budowanie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Dotyczy to nie tylko branży e-commerce, ale również FMCG czy przemysłowej.

W dobie dzisiejszych wyzwań budowanie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, a co za tym idzie ograniczanie śladu węglowego i zastępowanie tworzyw sztucznych staje się koniecznością. W szczególności w kontekście pakowania żywności, która jest produktem trudnym do swobodnego przechowywania. Chroniące ją opakowania muszą być wyjątkowo szczelne, aby mogły gwarantować jej oraz jej przyszłym konsumentom bezpieczeństwo. W zakresie pakowania akurat tego dobra konsumpcyjnego tektura zwykle nie jest pierwszym surowcem, który przychodzi potencjalnemu odbiorcy na myśl, co w DS Smith staramy się zmienić.
Przykładem działań, które podjęliśmy w swoich wewnętrznych strukturach, było zintegrowanie dywizji recyklingu, papieru i opakowań, co pozwoliło nam produkować tekturę w cyklu zamkniętym i stworzyć alternatywę dla plastikowych tacek, która w porównaniu do nich posiada aż do 85% mniej plastiku. Wynika to ze znacznego udziału papieru będącego materiał...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy