Opony ciężarowe - Wymagający, gumowy rynek

PRODUKTY

Użytkownikom opon nie trzeba tłumaczyć, że jakość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo. Specjaliści przekonują też, że dbając o detale, możemy też całkiem sporo zaoszczędzić. Lista rozwiązań, nad którymi pracują inżynierowie w celu przedłużenia żywotności i zmniejszenia kosztów eksploatacji opon, jest całkiem długa. Konstrukcja karkasu, mieszanka gumy, jak również budowa rzeźby bieżnika to kluczowe elementy.

Nowe technologie mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa, zwiększenie potencjału przebiegu opony, ale i na jej wytrzymałość i przyczepność. Nie każdego stać na zakup opony z grupy premium, bywa, że kupujemy opony z grupy budżetowej, tańsze od poprzednich, co wcale nie znaczy, że dużo gorsze. Pierwszym krokiem do odpowiedniego dobrania opon ciężarowych powinno być ustalenie parametrów technicznych. Należy uwzględnić takie kwestie jak: rozmiar opony, dopasowanie odpowiedniej opony do rodzaju pojazdu (osi naczepy), dopasowanie indeksu nośności opony, jak również dopasowanie indeksu prędkości opony.

Dobrać optymalnie

Przedstawiciele Michelin Polska podkreślają, że opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, odpowiadając za hamowanie, trakcję, obsługę, kierowanie, komfort. Wybierając opony, należy zwrócić uwagę na co najmniej trzy kluczowe kwestie. Pierwszą jest bezpieczeństwo (większość opon sprawdza się w codziennych sytuacjach, ale trudne warunki ujawniają różnice pomiędzy nimi). – Wybierz opony, które sprawdzą się w najgorszych warunkach pogodowych lub na najgorszych drogach, jakie możesz napotkać – przekonują specjaliści Michelin. Drugim kryterium jest wartość (trwalsze, choć czasem w zakupie droższe opony wspomagają mniejsze zużycie paliwa i przynoszą oszczędności na dłuższą metę), a trzecim zadowolenie z jazdy. 

Prawo zabrania stosowania takich samych modeli na osi prowadzącej, napędowej oraz na naczepie (fot. MJ)

Continental Polska zachęca, by dokładnie przestudiować etykietę u...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy