Dane z raportów branżowych mówią o tym, że niedawno zatrzymał się blisko dziesięcioletni okres wzrostu liczby przewoźników drogowych na polskim rynku. Zwiększyła się jednak liczba użytkowanych pojazdów, a także łączna liczba przejechanych kilometrów. Świadczy to o przejmowaniu większego udziału w rynku przez średnie i duże firmy transportowe pomimo tego, że nadal ogromna większość to podmioty małe, posiadające jedno lub kilka aut. Właśnie te małe firmy dowodzą, że można jeszcze w miarę sprawnie działać bez wykorzystywania skomplikowanych, rozbudowanych narzędzi TMS. Powodem są m.in. ograniczone możliwości budżetowe. Praktyka pokazuje jednak, że im większa firma, a także im pokaźniejszy wolumen realizowanych zleceń transportowych i operacji, tym większa świadomość korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych technologii IT, w tym TMS.
Kilka kluczowych czynników
Zarządzanie transportem w przedsiębiorstwach bywa zadaniem kłopotliwym zwłaszcza w przypadku dużych firm, które codziennie ekspediują dziesiątki czy setki pojazdów. Opóźnienia w dostawach czy „zgubiony” towar oraz błędy w rozliczeniach mogą sporo kosztować. Nie są to jednak problemy nie do rozwiązania, a narzędzia klasy TMS, wspomagając planowanie, monitoring i rozliczanie transportu, mogą w tym pomóc.
Zarządzanie transportem bywa zadaniem kłopotliwym zwłaszcza w przypadku dużych firm, które codziennie ekspediują dziesiątki czy setki pojazdów (fot. Iveco)
Konstruktorzy TMS podkreślają, że trudno jest dziś oddzielić usługi transportowe od...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!