Dział: TEMAT NUMERU

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zagrożenia związane z wykorzystaniem firm kurierskich do dokonywania czynów zabronionych. Procedury bezpieczeństwa

Firmy kurierskie mają w ostatnich czasach zdecydowanie większe znaczenie dla naszego życia. Pokazała to przede wszystkim pandemia, w czasie której wielokrotnie można było od kurierów usłyszeć, że sezon bożonarodzeniowy trwał wiele miesięcy. Tak duże zwiększenie liczby przetwarzanych przesyłek musiało zwrócić i zwróciło uwagę środowisk przestępczych.

Czytaj więcej

Podsumowanie europejskiego rynku dostaw „Out of Home” w 2022 r. Rozwiązania ostatniej mili

Rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczek (KEP) w Europie jest dynamicznie rozwijającym się sektorem logistyki, który notuje znaczący wzrost w ostatnich latach. Według szacunków, w ciągu ostatnich dwóch lat europejski sektor KEP zwiększył się o ok. 17%, z 77 mld euro przychodów w 2020 r. do ok. 90 mld euro w 2022 r.

Czytaj więcej

Od 1 stycznia 2023 r. baza eksploatacyjna według nowych przepisów

Do tej pory posiadanie bazy eksploatacyjnej przewoźnika było jedynie formalnością. Jednak w myśl nowych przepisów o transporcie drogowym musi ona spełnić ściśle określone warunki. Nowe wymogi obowiązują już od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

Intermodal łapie zadyszkę

Transport intermodalny jest polem współpracy przewoźników kolejowych i drogowych, by powściągnąć – nieformalną – rywalizację. Jest też szansą, by koleje towarowe rosły, gdy zmieniają się potrzeby logistyczne.

Czytaj więcej

Jakie problemy odczuwają przewoźnicy w świetle kryzysu?

W ostatnim czasie świat mierzy się z destabilizacją warunków rynkowych, które dotkliwie odczuwalne są również przez sektor transportowy. Obecna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza stanowi bowiem poważne wyzwanie nie tylko dla dalszego rozwoju, ale przede wszystkim dla bieżącego funkcjonowania wielu branż. Nie mając pewności, jak długo potrwa zła koniunktura gospodarcza, wiele firm zmuszonych jest do podejmowania szybkich oraz strategicznych działań, pozwalających głównie na przetrwanie narastającego kryzysu. Z jakimi problemami obecnie musi walczyć rynek TSL?

Czytaj więcej

Transport mocno wspomagany

Stan wiedzy szefów firm na temat rynku narzędzi IT do zarządzania transportem szybko rośnie, coraz więcej z nich jest otwartych na cyfryzację. Na bieżąco z trendami rynkowymi są zazwyczaj firmy, które nie tylko mają nowoczesne systemy TMS (Transportation Management System), ale także te, które uczestniczą w rozwoju tych produktów i dążą do ich integracji z innymi stosowanymi w firmie narzędziami informatycznymi.

Czytaj więcej

Co przewoźnicy powinni wiedzieć o konwencji CMR?

Konwencja CMR reguluje zasady międzynarodowego przewozu drogowego towarów. To dokument o znaczeniu międzynarodowym, a jego skrupulatna znajomość jest kluczowa dla każdej firmy wykonującej przewozy transgraniczne. 

Czytaj więcej

Transportowy „Wielki Brat”

Średnio w czterech na pięć polskich firm przewozowych stosuje jakieś rozwiązania telematyczne – wynika z badania Webfleet Solutions przeprowadzonego kilkanaście miesięcy temu wśród przedstawicieli branży transportowej. Za najważniejsze funkcje tych rozwiązań uczestnicy badań uważają: monitoring i lokalizację pojazdów, a także raportowanie (o zużyciu paliwa, czasie pracy itp.), a następnie bezpieczeństwo, optymalizację tras i zamówień oraz obsługę danych z tachografów.

Czytaj więcej

Widoczność i śledzenie w łańcuchu dostaw. Klucz do uzyskania przewagi czy niezbędny element do uzyskania sprawności?

Pandemia COVID-19 [5] oraz związane z nią zmiany w światowej gospodarce znacząco zwiększyły znaczenie bezpieczeństwa zarówno w lokalnych, jak i globalnych łańcuchach dostaw. Nowemu trendowi sprzyja rosnąca świadomość konsumentów, którzy coraz częściej wymagają pełnej informacji o pochodzeniu nabywanych produktów. Wdrożone w obszarze identyfikowalności standardy mogą przekładać się na zwiększone zaufanie odbiorców końcowych i, w konsekwencji, na większą sprzedaż u tych producentów, którzy uruchomią odpowiednie rozwiązania w swoich przedsiębiorstwach.

Czytaj więcej

Transportery logistyczne. Ciągniki wielozadaniowe

Wzrost popularności ciągników logistycznych, a zwłaszcza zestawów transportowych (tzw. pociągów Mizusumashi) to jeden z istotnych trendów obecnych w transporcie intralogistycznym. Ma być m.in. odpowiedzią na brak ludzi do pracy.

Czytaj więcej

Intralogistyka – innowacyjne podejście do bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w intralogistyce

Operacje logistyczne mające miejsce wewnątrz przedsiębiorstwa niosą z sobą szereg zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Tak jak wszędzie, tutaj także trwa nieustanna walka ochrony ze złodziejami, w której obie strony wdrażają innowacje, chcąc wyprzedzić siebie wzajemnie. Jak to w życiu bywa, raz jedni prowadzą, innym razem drudzy. Dlatego właśnie szukanie rozwiązań innowacyjnych jest tak ważne. Istotne jest także zrozumienie, że innowacje nie są jedynie domeną technologii. Postępowanie człowieka również może być innowacyjne.

Czytaj więcej

Automatyzacja procesów biznesowych. Makra vs. RPA

Na początku były makra, przynajmniej jeśli mowa o automatyzacji procesów biznesowych. Frustracja wynikająca ze żmudnej pracy biurowej w połączeniu z osiągnięciami informatyki ostatnich dekad obdarowała nas możliwością tworzenia skryptów do przetwarzania danych i wykonywania operacji w aplikacjach. Jednak makra, które do niedawna z powodzeniem wspierały prowadzenie dokumentacji czy analizę danych, mierzą się ostatnio z konkurencją w postaci robotów RPA (Robotic Process Automation). Warto przyjrzeć się obu rozwiązaniom, żeby wiedzieć, które z nich będzie lepszym wyborem do automatyzacji procesów w Waszej firmie.

Czytaj więcej