Dział: TEMAT NUMERU

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Procedury odbiorowe systemów automatyzacji magazynowej w praktyce. Praktyczne podejście

Nader często w naszej praktyce spotykamy klientów, którzy nie są zadowoleni z przebiegu odbioru swojego systemu automatyzacji magazynowej lub wręcz są tym zawiedzeni. Najczęściej słyszymy od nich narzekania na nieosiągnięte wyniki wydajności lub też na wydłużające się dyskusje z dostawcą dotyczące tego, co w zasadzie ulega kontroli podczas odbioru.

Czytaj więcej

Nie tylko dłużyca. Regały wspornikowe

Regały wspornikowe to popularne rozwiązanie magazynowe. Często nazywane są regałami dłużycowymi, co sugeruje, że znajdują zastosowanie w składowaniu materiałów tego typu. W istocie jednak są bardziej uniwersalne. Można je również stosować do składowania towarów o dużych gabarytach.

Czytaj więcej

Nieduzi siłacze. Ręczne holowniki elektryczne

Wśród magazynowych środków transportu wewnętrznego ważną funkcję mają do spełnienia holowniki elektryczne, nazywane też często wózkami holowniczymi. Wykorzystywane są do sprawnego przemieszczania ładunków, zwłaszcza tych o znacznej masie.

Czytaj więcej

Dokładność w branży farmaceutycznej. Case study

Automatyzacja usprawnia dystrybucję, jak i produkcję w branży farmaceutycznej poprzez zracjonalizowanie i optymalizację procesów. Firmy działające w tej branży bezustannie zapewniają opiekę medyczną oraz usługi dla pacjentów. Jak dziś wygląda nowoczesna farmacja, opiszemy na przykładzie Church Pharmacy – jednego z największych dostawców środków z zakresu medycyny estetycznej i produktów farmaceutycznych dla profesjonalistów z branży medycznej w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Automatyczne wsparcie w magazynowaniu i transporcie żywności mrożonej. Nowoczesne rozwiązania Frigo Logistics

Logistyka odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach gospodarki, handlu, produkcji, służbie zdrowia, obronie narodowej i wielu innych obszarach. Bez logistyki nie bylibyśmy w stanie transportować towarów, surowców i osób w sposób efektywny oraz zorganizowany. Postępująca cyfryzacja i automatyzacja są szansą na oferowanie rozwiązań szytych na miarę indywidualnych potrzeb klientów.

Czytaj więcej

Logistyka 4.0, czyli przyszłość w optymalizacji łańcucha dostaw. Automatyzacja i wymiana danych

Logistyka 4.0 to nie tylko buzzword, ale również koncepcja, która staje się coraz bardziej kluczowa w kontekście globalnej gospodarki. W dobie rosnącej cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie łańcuchem dostaw przechodzi ewolucję, która jest zarówno fascynująca, jak i wyjątkowo wymagająca. Od tradycyjnych modeli logistycznych, które były bardziej reaktywne i mniej zintegrowane, przechodzimy do modeli, które są proaktywne, zautomatyzowane i zintegrowane w czasie rzeczywistym. W tym artykule przeanalizujemy kluczowe elementy logistyki 4.0, takie jak internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), big data, oraz ich wpływ na automatyzację, robotyzację i zarządzanie wydajnością w logistyce. Zajmiemy się również praktycznymi aspektami implementacji tych technologii, w tym KPI’s, OKR’s i systemami premiowania i wynagradzania, a także wprowadzimy pięć nowych punktów, które są równie istotne dla zrozumienia tego złożonego zagadnienia.

Czytaj więcej

Portowe rozwiązania - Przewozy kontenerowe

Kontener, czyli skrzynia (zazwyczaj metalowa) o znormalizowanej konstrukcji i rozmiarach, stanowi podstawowe narzędzie transportu wielu ładunków. W samym tylko transporcie intermodalnym wykorzystuje się rocznie w Polsce niemal milion kontenerów. Lwią część stanowią kontenery 20-stopowe, a kolejną grupę 40-stopowe.

Czytaj więcej

Perspektywy rozwoju transportu morskiego i śródlądowego

– Musimy pogodzić się z faktem, że użeglowienie dróg wodnych w Polsce to projekt długoterminowy i potrzebny jest dla niego konsensus o charakterze ogólnospołecznym, ale wierzę, że nasze dzieci będą miały szansę zobaczyć barki płynące Odrą ze Szczecina do Gliwic, ale przede wszystkim nie będą skazane na negatywne skutki nadmiernej ekspansji transportu drogowego – mówi dr inż. Bogusz Wiśnicki, adiunkt z Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Odwróceni od rzek - Trudne czasy dla żeglugi rzecznej

Jest najtańszym środkiem transportu towarów i najbardziej ekologicznym. A jednak żegluga rzeczna w Polsce od ponad 40 lat systematycznie się zwija. Czy jest szansa na jej odbicie?

Czytaj więcej

Czas pracy i kwalifikacje zawodowe w żegludze śródlądowej - Nowe regulacje prawne

Żegluga śródlądowa odgrywa ważną rolę w transporcie, a czas pracy pracowników oraz kwalifikacje zawodowe stanowią istotny element jej funkcjonowania. Praca w żegludze śródlądowej różni się od pracy wykonywanej w innych gałęziach gospodarki, przez co konieczne jest dostosowanie przepisów prawa do specyfiki takiej działalności. Istotną rolę odgrywają przy tym regulacje unijne wpływające na przebieg legislacji w Polsce, czego najlepszym przykładem jest kierunek ostatnich prac nad nowelizacją dotyczącą kwalifikacji zawodowych członków załóg. Zmiany te mają na celu m.in. ujednolicenie systemu kwalifikacji zgodnie z dyrektywą unijną, co będzie obligować do wymiany dokumentów, jak również modyfikować wymogi ich uzyskania.

Czytaj więcej

Frachty morskie podlegają wahaniom jak wszystkie inne rynki

– Powrót do żeglugi pasażerskiej, na wzór Batorego, byłby ciekawym wyzwaniem, jednak w tej chwili skupiamy się na odbudowaniu naszej floty jednostek cargo – wyjaśnia w rozmowie z Januszem Mincewiczem Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych.

Czytaj więcej

Wychodzimy w morze - Czy polskie terminale mają szansę dogonić świat

Jeszcze 10 lat temu najważniejszym portem kontenerowym obsługującym ładunki w polskim handlu zagranicznym był Hamburg. To już historia. Sami piszemy nowy rozdział w logistyce, choć Hamburg jest ważnym partnerem.

Czytaj więcej