Wychodzimy w morze - Czy polskie terminale mają szansę dogonić świat

TEMAT NUMERU

Jeszcze 10 lat temu najważniejszym portem kontenerowym obsługującym ładunki w polskim handlu zagranicznym był Hamburg. To już historia. Sami piszemy nowy rozdział w logistyce, choć Hamburg jest ważnym partnerem.

W sierpniu ub.r. dla wielu przewoźników kolejowych w kraju zaczęło się pandemonium. Pociągi towarowe, także „szybkie” operatorskie z ładunkami w kontenerach, utykały w różnych miejscach na trasie, czekając nie wiele godzin, ale nawet wiele dni, by ruszyć. I to bez gwarancji, że nie zostaną ponownie zatrzymane. Powód był jeden. Zderzyły się dwie fale priorytetowych przewozów koleją: węgla z portów polskich i środków militarnych i zboża, głównie ukraińskiego.

Ta nadzwyczajna sytuacja przypomniała o kilku oczywistych oczywistościach, np. jak ważna jest dobra infrastruktura logistyczna, by nie wpędzać się w głębokie problemy, czy o tym, że mamy szczęście: cztery duże porty morskie i 28 małych, w tym ponoć redivivus w Elblągu. Bez tych pierwszych zima byłaby zimna dla Polaków i więcej zboża by zalegało w elewatorach.

W cieniu statystyk

Co dla jednych było problemem logistycznym, dla innych, tj. portów, oznaczało hossę. Rok 2022 zakończyły one rekordowymi przeładunkami 119 mln t, o ponad 23% większymi rdr. Port Gdańsk (mający 53% udziału w łącznych przeładunkach) pobił pod tym względem bodaj rekord świata, osiągając czterdziestoprocentową dynamikę obrotów. 

Chętnie grzejący się w świetle fleszy oficjele przy okazji prezentacji tych danych podkreślali sukces, co jest faktem. Ale czy można było uniknąć zamieszania? Osąd nie jest jednoznaczny, gdyż chodziło o sytuację ekstraordynaryjną. Konieczność zmiany kierunków potoków ładunków masowych, jako konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę i wprowadzenia kilku tur embarga wobec agresora, co skutkowało przerwaniem zakupu u niego nośników energii. ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy