Autor: Piotr Stefaniak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Koleje cargo buksują - Transport kolejowy w Polsce

Decydenci wiedzą, dlaczego koleje cargo w Polsce tkwią od lat w stagnacji. Ta wiedza poraża skalą problemów do rozwiązania, szczególnie natury politycznej. Dlatego jest jak jest.

Czytaj więcej

Pod prąd założeniom - Transport kolejowy w UE

Z kolejami towarowymi Komisja Europejska ma problem. Wizerunkowy i praktyczny. Słabo przedstawia się realizacja dwóch kluczowych strategii z koleją w roli głównej.

Czytaj więcej

Trzy teorie i jeden dowód. Cargo lotnicze w Polsce

Wbrew oficjalnym statystykom nie wiadomo, jak duży jest polski rynek cargo lotniczego. Wiadomo natomiast, dlaczego nie mógłby być większy.

Czytaj więcej

Transport lotniczy wychodzi z korkociągu. Wzrasta popyt na cargo lotnicze

Jeżeli w logistyce ktoś może narzekać na wyjątkowość, to z pewnością biznes transportu lotniczego, w tym przewozów cargo. Dobrą wiadomością dla nadawców jest to, że pojawiła się nadwyżka zdolności przewozowych i stawki frachtu maleją.

Czytaj więcej

Licz się z emisjami CO₂

Nie pytaj, co państwo robi, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rób to na własnym podwórku, bo inaczej możesz być poddany ostracyzmowi.

Czytaj więcej

Intermodal łapie zadyszkę

Transport intermodalny jest polem współpracy przewoźników kolejowych i drogowych, by powściągnąć – nieformalną – rywalizację. Jest też szansą, by koleje towarowe rosły, gdy zmieniają się potrzeby logistyczne.

Czytaj więcej

Jak naprawić globalną gospodarkę? Przyszłość globalnej gospodarki

Era hiperglobalizacji gospodarek, rozpoczęta na przełomie dwóch ostatnich dekad, właśnie się kończy. Tyleż z powodów politycznych, co biznesowych, w tym wielkich zakłóceń w łańcuchu dostaw. Czy wyłania się nowy porządek?

Czytaj więcej

Oni wożą polski sukces gospodarczy - Raport Transport Drogowy w Polsce 2021

Kumulacja kilku nieoczekiwanych wydarzeń sprawia, że świetny od kilkunastu lat rozwój transportu drogowego może zacząć hamować. W przypadku niektórych przewoźników – ostro.

Czytaj więcej

Transport na wschód spisany na straty?

Wojna na Ukrainie osłabiła europejskie łańcuchy dostaw, nie całkiem zdrowe po kolejnych falach COVID-19. Pomimo negatywnych skutków dla biznesu logistycznego gros firm popiera sankcje krajów zachodnich wobec Rosji i Białorusi. 
 

Czytaj więcej

Nowy Jedwabny Szlak – kotwicą dla logistyki euroazjatyckiej? Zakorkowany szlak

Gdy pogłębiał się chaos w logistyce globalnej, w przewozach wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku (NJS) koło ratunkowe rzuciły koleje. Pobiły też własne rekordy, ale padły ofiarą sukcesu.

Czytaj więcej

Logistyka morska w chwycie Nelsona. Zerwanie globalnych łańcuchów dostaw spowodowało gigantyczne opóźnianie dostaw

Rok temu polski importer doliczał do pary obuwia roboczego sprowadzanego statkiem z Chin 50 centów kosztów transportu, dziś dolicza 5 dol. Transport jest droższy, wolniejszy i wcale nie wiadomo, czy towar nie dotrze po sezonie.

Czytaj więcej

Czy intermodal uratuje kolej? Jaka jest przyszłość przewozów kolejowych w Polsce?

Dane UTK nie pozostawiają wątpliwości: transport intermodalny rozwija się, w przeciwieństwie do dołujących łącznych przewozów cargo koleją. A jednak pojawiają się pytania, przede wszystkim: dlaczego kolej traci na znaczeniu w logistyce towarów?

Czytaj więcej