Autor: Piotr Stefaniak

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Co nakręca rynek magazynowy? Prognozy rynku globalnego

Wychodzący z traumy covidowej rynek magazynów komercyjnych znów musi borykać się z przeszkodami. Ale zyskuje też nowe impulsy. Czy będą nakręcać ten rynek?

Czytaj więcej

Transport z tablicami ADR i bez nich. I szpital, i zakład kosmetyczny z doradcą ds. transportu towarów niebezpiecznych

Od kilku lat maleje praca przewozowa towarów niebezpiecznych polskimi ciężarówkami. Realna sytuacja przeczy prawdopodobnie oficjalnym statystykom.

Czytaj więcej

Wejdź do dobrego towarzystwa. Czy trzeba się obawiać  „zielonych” raportów?

Unijny pakiet legislacyjny Fit-for-55 przyspieszył proces dekarbonizacji. Do zielonej transformacji przymuszają jednak nie tylko przepisy prawa i potencjalne kary finansowe.

Czytaj więcej

Odwróceni od rzek - Trudne czasy dla żeglugi rzecznej

Jest najtańszym środkiem transportu towarów i najbardziej ekologicznym. A jednak żegluga rzeczna w Polsce od ponad 40 lat systematycznie się zwija. Czy jest szansa na jej odbicie?

Czytaj więcej

Wychodzimy w morze - Czy polskie terminale mają szansę dogonić świat

Jeszcze 10 lat temu najważniejszym portem kontenerowym obsługującym ładunki w polskim handlu zagranicznym był Hamburg. To już historia. Sami piszemy nowy rozdział w logistyce, choć Hamburg jest ważnym partnerem.

Czytaj więcej

Koleje cargo buksują - Transport kolejowy w Polsce

Decydenci wiedzą, dlaczego koleje cargo w Polsce tkwią od lat w stagnacji. Ta wiedza poraża skalą problemów do rozwiązania, szczególnie natury politycznej. Dlatego jest jak jest.

Czytaj więcej

Pod prąd założeniom - Transport kolejowy w UE

Z kolejami towarowymi Komisja Europejska ma problem. Wizerunkowy i praktyczny. Słabo przedstawia się realizacja dwóch kluczowych strategii z koleją w roli głównej.

Czytaj więcej

Trzy teorie i jeden dowód. Cargo lotnicze w Polsce

Wbrew oficjalnym statystykom nie wiadomo, jak duży jest polski rynek cargo lotniczego. Wiadomo natomiast, dlaczego nie mógłby być większy.

Czytaj więcej

Transport lotniczy wychodzi z korkociągu. Wzrasta popyt na cargo lotnicze

Jeżeli w logistyce ktoś może narzekać na wyjątkowość, to z pewnością biznes transportu lotniczego, w tym przewozów cargo. Dobrą wiadomością dla nadawców jest to, że pojawiła się nadwyżka zdolności przewozowych i stawki frachtu maleją.

Czytaj więcej

Licz się z emisjami CO₂

Nie pytaj, co państwo robi, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rób to na własnym podwórku, bo inaczej możesz być poddany ostracyzmowi.

Czytaj więcej

Intermodal łapie zadyszkę

Transport intermodalny jest polem współpracy przewoźników kolejowych i drogowych, by powściągnąć – nieformalną – rywalizację. Jest też szansą, by koleje towarowe rosły, gdy zmieniają się potrzeby logistyczne.

Czytaj więcej

Jak naprawić globalną gospodarkę? Przyszłość globalnej gospodarki

Era hiperglobalizacji gospodarek, rozpoczęta na przełomie dwóch ostatnich dekad, właśnie się kończy. Tyleż z powodów politycznych, co biznesowych, w tym wielkich zakłóceń w łańcuchu dostaw. Czy wyłania się nowy porządek?

Czytaj więcej