Licz się z emisjami CO₂

RAPORT

Nie pytaj, co państwo robi, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rób to na własnym podwórku, bo inaczej możesz być poddany ostracyzmowi.

Przychodzi przedsiębiorca do banku po kredyt, a tam słyszy: „Jaki wskaźnik emisji dwutlenku węgla ma Wasza firma?”. Odpowiada więc podobnie jak większość koleżanek i kolegów w takiej chwili: „Nie wiem”. Przedstawiciel banku na to: „Niestety, nie możemy panu pomóc, bo nie jest pan zrównoważony”.

Nie opisujemy science fiction. Właśnie wchodzą przepisy, które prędzej czy później sprokurują opisaną scenkę. To jedno z nowych narzędzi, jakie wprowadziła Unia Europejska, by wymusić na przedsiębiorstwach rozwiązania zmniejszające ślad węglowy ich działalności. 

Trzy minuty do katastrofy

„Ludzkość ma wybór: współpracować albo zginąć. Możemy więc wybrać albo Pakt solidarności klimatycznej, albo Pakt zbiorowego samobójstwa” – mówił w połowie listopada ub.r. António Guterres, sekretarz generalny ONZ do ponad 100 światowych przywódców zgromadzonych na pierwszej oficjalnej sesji plenarnej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP 27.

Wyświetlano traumatyczne filmy – obrazy zniszczenia i świadectwa ofiar zmian klimaty. Padły dramatyczne dane i fakty. Na przykład takie, że tylko w 2022 r. katastrofy naturalne i spowodowane przez człowieka spowodowały straty gospodarcze ok. 268 mld dol. (szacunki giganta reasekuracyjnego Swiss Re). Sam huragan Ian nad wschodnim wybrzeżem USA „kosztował” 50–65 mld dol., a powodzie w Pakistanie – 30 mld dol. 

Przekaz był zatem jasny: nasza planeta szybko zbliża się do punktów krytycznych, które mogą uczynić chaos klimatyczny nieodwracalnym. Według niektórych zegar zmian klimatycznych wskazuje trzy minuty do zagłady.

„Traktujemy cienką niebieską skorup...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy