Dział: RAPORT

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Telematyka niejedno ma imię - Technologie informatyczne

Zarządzanie transportem bywa zadaniem trudnym. Tak jest zwłaszcza w przypadku dużych firm, ekspediujących każdego dnia setki pojazdów. Zarządzający flotami borykają się z opóźnienieniami w dostawach, problemami z rozliczeniami. Właśnie z tego powodu warto stosować nowoczesne rozwiązania telematyczne. To dzięki nim można zracjonalizować przewozy, uczynić je szybszymi i tańszymi.

Czytaj więcej

Od karty paliwowej do telematyki - Wiele technologii ze wspólnego kokpitu

Oblicze transportu zmieniają dziś dwa zjawiska: internet 5G i GPS. Tysiące produktów i rozwiązań, które dotąd działały oddzielnie i gromadziły potężne ilości danych, teraz zaczynają się przenikać. Pojazdy nie są już tylko środkiem transportu, ale kluczowym elementem mobilnego systemu zarządzania informacjami. O przewadze konkurencyjnej decyduje bowiem łatwy i szybki dostęp do danych, by móc wykorzystać je dla zwiększenia efektywności przewozów. 

Czytaj więcej

Rozwiązania bezpieczeństwa w zakresie ochrony towarów w transporcie kolejowym - Ochrona ładunku przed kradzieżą

Procesy transportu kolejowego, tak jak w innych przypadkach, mają swoją ciemną stronę. Kradzieże dokonywane w transporcie kolejowym były, są i będą, a ich techniki są ciągle doskonalone, co stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, zarówno w warstwie koncepcyjnej, jak i wykonawczej.

Czytaj więcej

Internet rzeczy jako wsparcie rozwoju towarowego transportu kolejowego - Lokalizacja i bezpieczeństwo ładunku

Transport kolejowy jest jednym z kluczowych sposobów przewozu towarów na długie dystanse, a o jego zaletach nie trzeba nikogo przekonywać. Przewozy koleją odgrywają kluczową rolę w transporcie towarów, zwłaszcza w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, Rosja czy Kanada, które posiadają rozbudowane sieci kolejowe i ogromne obszary terytorialne.

Czytaj więcej

Koleje cargo buksują - Transport kolejowy w Polsce

Decydenci wiedzą, dlaczego koleje cargo w Polsce tkwią od lat w stagnacji. Ta wiedza poraża skalą problemów do rozwiązania, szczególnie natury politycznej. Dlatego jest jak jest.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo transportu kolejowego - Regulacje prawne, odszkodowania

Po dwóch latach globalnej pandemii, w których rynek transportu i logistyki musiał dostosować się do nowych powstałych realiów, rok 2022 przyniósł kolejne trudności spowodowane działaniami wojennymi w Ukrainie. Związane z tym konfliktem sankcje wymusiły zmianę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego w wielu krajach (w szczególności w Polsce), w tym głównie odnośnie do zapewniania nieprzerwanych dostaw węgla z innych kierunków niż dotychczas. Wszystko to sprawiło, że w ubiegłym roku przewieziono koleją towary o łącznej masie 248,6 mln t, zbliżając się tym samym do rekordowego 2018 r., kiedy przewieziono 250,3 mln ton ładunków.

Czytaj więcej

Agresja Rosji na Ukrainę osłabiła aktywność przewoźników na Nowym Jedwabnym Szlaku

– Nadal będziemy rozwijać przewozy intermodalne, choć ten segment mocno ucierpiał z powodu ograniczenia przewozów kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku – zapowiada Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Pod prąd założeniom - Transport kolejowy w UE

Z kolejami towarowymi Komisja Europejska ma problem. Wizerunkowy i praktyczny. Słabo przedstawia się realizacja dwóch kluczowych strategii z koleją w roli głównej.

Czytaj więcej

Czy leci z nami… przesyłka? Co i jak przewozić w transporcie lotniczym?

Lotnicze cargo to najszybsza i najbardziej niezawodna metoda transportu przesyłek w dowolne miejsce na świecie. Zanim jednak produkt wyruszy w międzynarodową trasę, musi zostać odpowiednio przygotowany, zabezpieczony i spakowany, by dotarł do celu w nienaruszonym stanie. W zależności od rodzaju towaru, jego wagi, wielkości, ale też wartości stosowane są inne materiały i metody pakowania. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczą też towarów niebezpiecznych, w tym elektroniki zawierającej baterie litowo-jonowe.

Czytaj więcej

Trzy teorie i jeden dowód. Cargo lotnicze w Polsce

Wbrew oficjalnym statystykom nie wiadomo, jak duży jest polski rynek cargo lotniczego. Wiadomo natomiast, dlaczego nie mógłby być większy.

Czytaj więcej

Cyfrowa przyszłość na horyzoncie spedycji lotniczej. Rynek systemów TMS

Branża TSL (transport-spedycja-logistyka), po ponad trzech latach bezprecedensowych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości rozwoju. Kluczowe wyzwania, z którymi mierzą się przedsiębiorcy, to skutki pandemii COVID-19, rosnące koszty życia czy też wojna w Ukrainie. Niemniej to, co z jednej strony jest wyzwaniem, z drugiej jest też szansą do rozwoju i motorem zmian w gospodarce.

Czytaj więcej

Wyzwania w transporcie lotniczym. UPS Airlines – 35 lat działalności

Historia UPS rozpoczęła się ponad 115 lat temu w Stanach Zjednoczonych od transportu paczek drogą lądową. Firma rozwijała swoje usługi, korzystając z dobrodziejstw intensywnego postępu motoryzacyjnego, a następnie lotniczego i z biegiem czasu zyskiwała rozpoznawalność również na arenie międzynarodowej. Naturalną odpowiedzią na wzmożone potrzeby eksportowe oraz wzrost zamówień transgranicznych był transport lotniczy.

Czytaj więcej