Cyfrowa przyszłość na horyzoncie spedycji lotniczej. Rynek systemów TMS

RAPORT

Branża TSL (transport-spedycja-logistyka), po ponad trzech latach bezprecedensowych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości rozwoju. Kluczowe wyzwania, z którymi mierzą się przedsiębiorcy, to skutki pandemii COVID-19, rosnące koszty życia czy też wojna w Ukrainie. Niemniej to, co z jednej strony jest wyzwaniem, z drugiej jest też szansą do rozwoju i motorem zmian w gospodarce.

Zdarzenia ostatnich trzech lat wywarły znaczący wpływ na międzynarodowe łańcuchy dostaw i jest to jeden z głównych powodów, dla których musiały one zostać zmodernizowane i stać się bardziej elastyczne, zwinne i przede wszystkich cyfrowe. Niewątpliwie te firmy, które w czasach „przedpandemicznych” nie tylko koncentrowały się na bieżącej działalności, ale także inwestowały i dalej inwestują w nowoczesne technologie wspierające ich procesy, będą rozwijać się niezależnie od okoliczności.
To właśnie nowoczesne technologie są jednym z głównych motorów pozwalających na dynamiczny rozwój firm spedycyjnych. Pierwsze sygnały zmian pojawiły się już 25 lat temu. To właśnie wtedy spedytorzy zyskali dostęp do systemów klasy TMS (ang. transportation management system). Rozwiązania te od samego początku były nakierunkowane na wsparcie procesu zarządzania transportem. 
Warto na wstępie doprecyzować, że systemy TMS to nie są rozwiązania wyłącznie dla firm świadczących usługi transportu drogowego. Są to rozwiązania wspierające zarządzanie procesami transportowymi dla wszystkich gałęzi transportu. Sam proces transportowy to nic innego jak szereg skorygowanych ze sobą działań, w wyniku których towar ma zostać przewieziony z punktu nadania do punktu odbioru. Przewóz towaru może być realizowany przy wykorzystaniu jednej bądź wielu gałęzi t...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy