Rozwiązania bezpieczeństwa w zakresie ochrony towarów w transporcie kolejowym - Ochrona ładunku przed kradzieżą

RAPORT

Procesy transportu kolejowego, tak jak w innych przypadkach, mają swoją ciemną stronę. Kradzieże dokonywane w transporcie kolejowym były, są i będą, a ich techniki są ciągle doskonalone, co stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, zarówno w warstwie koncepcyjnej, jak i wykonawczej.

Transportem kolejowym transportowane jest wszystko, poczynając od ładunków sypkich po specjalistyczne transporty urządzeń ponadgabarytowych. To sprawia, że zagrożenia wynikające z profilu mienia są także bardzo różnorodne. Jednocześnie specyfika tego rodzaju transportu mocno nas ogranicza, powodując, że planując transport, bardzo często nie jest możliwe ominięcie stref podwyższonego ryzyka, co zmusza nas do podejmowania działań ochronnych w terenie z założenia dla nas niekorzystnym. Kolejnym elementem profilującym transport, a tym samym sposoby kradzieży, jest profil mienia, który już na samym wstępie będzie definiował rodzaj wagonu, a więc i podatność na kradzież, wynikającą z ograniczeń, niekiedy zupełnego braku możliwości, stosowania zabezpieczeń.

Dość powszechna jest wiedza na temat incydentów dotyczących kradzieży węgla, złomu czy paliwa, pozwalając na wyciąganie wniosków z tych incydentów. I faktycznie, to mienie ciągle jest „w cenie”. Czytelnik zapewne zada sobie pytanie: czy opłaca się kraść złom, skoro kosztuje on nieco ponad 1 PLN za kilogram? Oczywiście cena jednostkowa jest tu różna, poczynając od 1 PLN za kilogram złomu stalowego po 34 PLN za kilogram miedzi milbera. Niestety, złodzieje bywają zdeterminowani, a nawet brutalni, posuwając się do tak drastycznych metod jak obrzucanie pojazdów ochrony kamieniami, a nawet koktajlami Mołotowa w przypadku ataków na ochronę transportów – wydawałoby się taniego – złomu stalowego. A skoro tak się dzieje, znaczy to, że proceder musi być dla...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy