Autor: Sebastian Kita

radca prawny Czyżyk Mickiewicz i Wspólnicy sp.k. Szczecin, Gdynia i Gdańsk

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bezpieczeństwo transportu kolejowego - Regulacje prawne, odszkodowania

Po dwóch latach globalnej pandemii, w których rynek transportu i logistyki musiał dostosować się do nowych powstałych realiów, rok 2022 przyniósł kolejne trudności spowodowane działaniami wojennymi w Ukrainie. Związane z tym konfliktem sankcje wymusiły zmianę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego w wielu krajach (w szczególności w Polsce), w tym głównie odnośnie do zapewniania nieprzerwanych dostaw węgla z innych kierunków niż dotychczas. Wszystko to sprawiło, że w ubiegłym roku przewieziono koleją towary o łącznej masie 248,6 mln t, zbliżając się tym samym do rekordowego 2018 r., kiedy przewieziono 250,3 mln ton ładunków.

Czytaj więcej

Klauzule kontraktowe w transporcie a wojna w Ukrainie - Skutki wojny w Ukrainie dla branży transportowej i logistycznej

Data 24 lutego 2022 r. trwale zarysowała się w historii Europy i świata jako dzień rozpoczęcia militarnej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wydarzenie to doprowadziło do zachwiania się dotychczasowej względnej stabilności kontynentu europejskiego, niosąc za sobą szereg gwałtowanych następstw zarówno dla ludności, jak i wielu sektorów gospodarki, w tym branży transportowej i logistycznej.

Czytaj więcej

Gra o wysoką stawkę rozpoczęta. Jakie mechanizmy prawa morskiego, rozstrzygania wzajemnych roszczeń i kwestie ubezpieczenia przewozu ładunków uruchomił „przypadek Ever Given”?

Przez ponad tydzień wypadkiem kontenerowca Ever Given żyła cała branża logistyczna. W końcu, gdy udało się przywrócić jego pływalność i odblokować Kanał Sueski, wszyscy odetchnęli z ulgą. Ale czy na pewno? Gra o wysoką stawkę tak naprawdę dopiero się rozpoczęła.

Czytaj więcej

Dostarczony na holenderską plażę. Utrata kontenerów przewożonych drogą morską i co dalej?

Pierwszy dzień tego roku rozpoczął się pechowo dla kilku przedsiębiorstw oczekujących w gdańskim terminalu DCT na swoje kontenery – z pokładu kontenerowca MSC Zoe zsunęło się do wody 281 kontenerów. Jakkolwiek wydawać by się mogło, że to zdarzenie morskie ma charakter wyjątkowy i incydentalny, w ostatnich latach do podobnych wydarzeń dochodziło wielokrotnie.

Czytaj więcej

Incoterms 2020 – aktualizacja numer dziewięć. Jakie zmiany wprowadza nowy rok w między narodowych regułach warunków sprzedaży?

W bieżącym roku, po raz pierwszy od dekady, dokonano  zmiany Międzynarodowych Reguł Handlu (International Commercial Terms) INCOTERMS. W niniejszej publikacji przedstawione zostaną zmiany wynikające z INCOTERMS 2020.
 

Czytaj więcej