Autor: Dariusz Szymankiewicz

radca prawny Czyżyk Mickiewicz i Wspólnicy sp.k.Szczecin, Gdynia i Gdańsk
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Compliance w łańcuchu dostaw – niemiecka propozycja na etyczny biznes? Prawa człowieka i środowiska chronione ustawą

22 lipca 2021 r. niemiecki parlament uchwalił ustawę o należytej staranności przedsiębiorcy w łańcuchu dostaw (niem. Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, dalej: „ustawa”), której postanowienia wejdą w życie już 1 stycznia 2023 r. Ten akt prawny stanowi odpowiedź Niemiec na problem nieprzestrzegania praw człowieka i standardów środowiskowych przez międzynarodowe korporacje, które w ramach organizowanych łańcuchów dostaw czerpią korzyści z nieskutecznie egzekwowanych przepisów obowiązujących w krajach wschodzących i rozwijających się.

Czytaj więcej

Gra o wysoką stawkę rozpoczęta. Jakie mechanizmy prawa morskiego, rozstrzygania wzajemnych roszczeń i kwestie ubezpieczenia przewozu ładunków uruchomił „przypadek Ever Given”?

Przez ponad tydzień wypadkiem kontenerowca Ever Given żyła cała branża logistyczna. W końcu, gdy udało się przywrócić jego pływalność i odblokować Kanał Sueski, wszyscy odetchnęli z ulgą. Ale czy na pewno? Gra o wysoką stawkę tak naprawdę dopiero się rozpoczęła.

Czytaj więcej

Doradca DGSA u nadawcy. Jakie najważniejsze zmiany wnosi Umowa ADR w 2019 r.?

Zmiany Umowy ADR dokonywane są w cyklu co dwa lata (w każdym roku nieparzystym). Niniejsza publikacja przedstawia najważniejsze ostatnie zmiany Umowy ADR w 2019 r., które mogą w sposób bezpośredni dotyczyć uczestników międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, w tym przewoźników, spedytorów oraz centra logistyczne.
 

Czytaj więcej