Autor: Janusz Mincewicz

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Inwestycje w logistykę portową. Shiploader pozwala zwiększyć szybkości załadunku zbóż o 50%

– Sytuacja w polskich portach jest w miarę dobra, jednakże wymaga dalszych intensywnych prac mających na celu przystosowanie ich do nowych wyzwań, zmieniających się szlaków logistycznych i wzrastającego popytu na ich usługi – twierdzi Kamil Jedynak, prezes OT Logistics, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Port Gdańsk to dziś wielki plac budowy. Rozmowa

– Możliwości przeładunkowe portu wzrosną, gdy zostanie ukończona rozbudowa terminalu kontenerowego Baltic Hub. Dzięki tej inwestycji spółka będzie w stanie obsłużyć do 4,5 mln TEU rocznie – wylicza Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Zielona przyszłość logistyki staje się już faktem. Rozmowa

– Rozwój infrastruktury do obsługi ekologicznego transportu jest jednym z priorytetów GLS, a także ważnym elementem wsparcia naszych partnerów transportowych przy rozbudowie floty samochodów elektrycznych – wyjaśnia w rozmowie z Januszem Mincewiczem Tomasz Zwiercan, dyrektor zarządzający GLS Poland.

Czytaj więcej

W pełni ekologiczne magazyny to wciąż jeszcze przyszłość

Rozwiązaniem pomostowym do ekologicznego transportu są ciężarówki zasilane LNG. – Optymalizacja łańcuchów dostaw, w tym redukcja „pustych przebiegów”, to praktycznie codzienna praca naszych spedytorów oraz kadry kierowniczej – podkreśla Adam Kwiatkowski, wiceprezes Grupy GEIS w Polsce, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Perspektywy rozwoju transportu morskiego i śródlądowego

– Musimy pogodzić się z faktem, że użeglowienie dróg wodnych w Polsce to projekt długoterminowy i potrzebny jest dla niego konsensus o charakterze ogólnospołecznym, ale wierzę, że nasze dzieci będą miały szansę zobaczyć barki płynące Odrą ze Szczecina do Gliwic, ale przede wszystkim nie będą skazane na negatywne skutki nadmiernej ekspansji transportu drogowego – mówi dr inż. Bogusz Wiśnicki, adiunkt z Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Frachty morskie podlegają wahaniom jak wszystkie inne rynki

– Powrót do żeglugi pasażerskiej, na wzór Batorego, byłby ciekawym wyzwaniem, jednak w tej chwili skupiamy się na odbudowaniu naszej floty jednostek cargo – wyjaśnia w rozmowie z Januszem Mincewiczem Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych.

Czytaj więcej

Rok 2022 przyniósł odbudowę lotniczego cargo - Rozmowa

Polski rynek lotniczy cargo zbliża się do osiągnięcia 1% udziału w europejskim rynku przewozów lotniczego cargo. 

– W pandemii wzrósł rynek lotniczego cargo, ale wojna zmieniła jego strukturę i dynamikę – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem, Mariusz Kuczek, ekspert lotniczy, Business Development Cargo w GTL S.A., były dyrektor Biura Cargo PLL LOT, wykładowca z zakresu ekonomiki lotniczego cargo na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Czytaj więcej

Agresja Rosji na Ukrainę osłabiła aktywność przewoźników na Nowym Jedwabnym Szlaku

– Nadal będziemy rozwijać przewozy intermodalne, choć ten segment mocno ucierpiał z powodu ograniczenia przewozów kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku – zapowiada Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Ekologiczne źródła energii w logistyce i transporcie

Energetyka jądrowa i energetyka odnawialna to są realne, alternatywne technologie do zastąpienia technologii węglowych. Jednak idealne źródło energii elektrycznej nie istnieje, bo każda znana nam technologia ma swoje wady i zalety.

– Trudno przewidzieć, ile energii w przyszłości będziemy pozyskiwali z danego rodzaju źródła, ale pewne jest, że w najbliższych latach będzie zmniejszany udział węgla w produkcji energii elektrycznej – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem dr hab. inż. Bartosz Ceran, prof. Politechniki Poznańskiej, kierownik Zakładu Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej, członkek Stowarzyszenia Ogniw Paliwowych. 

Czytaj więcej

Polska branża TSL tworzy 5,7% PKB i jest liderem wśród krajów UE. Polski Instytut Ekonomiczny – wywiad

– TSL to jedna z czołowych branż polskiej gospodarki, a pracownicy transportu i gospodarki magazynowej to trzecia, po handlu i edukacji, największa grupa zawodowa w sektorze usług – podkreśla Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Kolej jest bezpieczna i proekologiczna, ale większość wybiera przewozy drogowe, które są tańsze. Transport intermodalny – wywiad

Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne i związane z tym opóźnienia i długi transit-time zdecydowana większość dostaw kurierskich organizowana jest w oparciu o przewozy drogowe – wyjaśnia Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Jest większe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową dla e-commerce

– Kryzys powoduje, że towar jest dłużej składowany w magazynie i nie rotuje tak szybko jak jeszcze kilka miesięcy temu – mówi Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director w FM Logistic, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej