Autor: Janusz Mincewicz

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Polska branża TSL tworzy 5,7% PKB i jest liderem wśród krajów UE. Polski Instytut Ekonomiczny – wywiad

– TSL to jedna z czołowych branż polskiej gospodarki, a pracownicy transportu i gospodarki magazynowej to trzecia, po handlu i edukacji, największa grupa zawodowa w sektorze usług – podkreśla Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Kolej jest bezpieczna i proekologiczna, ale większość wybiera przewozy drogowe, które są tańsze. Transport intermodalny – wywiad

Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne i związane z tym opóźnienia i długi transit-time zdecydowana większość dostaw kurierskich organizowana jest w oparciu o przewozy drogowe – wyjaśnia Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Jest większe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową dla e-commerce

– Kryzys powoduje, że towar jest dłużej składowany w magazynie i nie rotuje tak szybko jak jeszcze kilka miesięcy temu – mówi Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director w FM Logistic, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Perspektywy rozwoju polskiej branży logistycznej

Lata 2021–2022 to jeden z najlepszych okresów dla logistyki, bo dynamicznie rosły frachty w spedycji morskiej, mamy rekordowy popyt na powierzchnię magazynową, a ostatni rok przyniósł wzrost zatrudnienia aż o 12% – zwraca uwagę Tadeusz Chmielewski, członek Polskiej Rady Biznesu, prezes Rohlig Suus Logistics, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Wojna nie pozwala na sprawną logistykę, zakłóca łańcuch dostaw

– Zerwane łańcuchy dostaw i wzrost cen frachtu przekładają się na wzrost cen nowych samochodów. Dziś nie jesteśmy w stanie oszacować tych kosztów, dlatego że rosną one niemal bez przerwy i w bardzo różnych obszarach – narzeka Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Ekologiczny Kanał Gliwicki już po modernizacji - rozmowa

– Kanał Gliwicki ma już parametry drogi wodnej III klasy i dąży do osiągnięcia V klasy drogi wodnej – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem Marcin Jarzyński, p.o. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W 2024 r. Kanał Gliwicki będzie alternatywą dla transportu drogowego i kolejowego.

Czytaj więcej

Jak w ostatnich latach zmienił się polski rynek magazynowy? - Rozmowa

– Polski rynek magazynowy zawsze był atrakcyjny dla klientów ze względu na znacznie niższe koszty operacyjne niż w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Artur Malarski, dyrektor logistyki kontraktowej w ROHLIG SUUS Logistics, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Zmienia się funkcja spedycji - Rozmowa

Akcesja Polski do UE otworzyła przed naszymi przewoźnikami samochodowymi niespotykane dotąd możliwości rozwoju – mówi Marek Tarczyński, prezes Polskiej Izby Spedycji i Logistyki w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

E-commerce motorem rozwoju cargo lotniczego - Jesteśmy liderem w regionalnych przewozach towarowych

Z Arturem Tomasikiem, prezesem lotniska w Pyrzowicach i prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych, rozmawia Janusz Mincewicz.

Czytaj więcej

Czym przewozić ładunki z Dalekiego Wschodu do Europy?

Kolej od lat twierdzi, że przejmuje ładunki przewożone morzem z Dalekiego Wschodu, głównie z Chin, do Europy. Na ile jest to narracja medialna, a na ile rzeczywistość? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić fakty.

Czytaj więcej

Transport materiałów niebezpiecznych koleją. Niezawodny sprzęt i przestrzeganie procedur

Ładunki niebezpieczne stanowią znaczny udział w kolejowych przewozach towarowych. Głównym ładunkiem „niebezpiecznym” są ładunki ropopochodne. O ich bezpieczeństwo dbają profesjonalni doradcy ds. bezpieczeństwa. Dzięki temu od lat nie było w Polsce katastrofy kolejowej z udziałem ładunków niebezpiecznych.

Czytaj więcej

Polska europejskim liderem intermodalnym? Jak wykorzystać dobre położenie Polski w przewozach intermodalnych?

Od kilku lat rosną w Polsce przewozy intermodalne. I nadal będą rosły, bo w ramach dywersyfikacji przewozów, w związku ze spadkiem wydobycia węgla i jego przewozów, transport intermodalny będzie przedmiotem szczególnej uwagi przewoźników – twierdzą specjaliści zajmujący się intermodalem.

Czytaj więcej