Port Gdańsk to dziś wielki plac budowy. Rozmowa

Logistyka morska

– Możliwości przeładunkowe portu wzrosną, gdy zostanie ukończona rozbudowa terminalu kontenerowego Baltic Hub. Dzięki tej inwestycji spółka będzie w stanie obsłużyć do 4,5 mln TEU rocznie – wylicza Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

W 2022 r. Port Gdańsk osiągnął najlepszy wynik w historii, przeładował 68,2 mln t towarów, o ponad 28% więcej niż w 2021 r. Jakie są prognozy na ten rok? 

To prawda, poprzedni rok był rekordowy, ale po wynikach za I półrocze br. możemy śmiało powiedzieć, że pobijemy ten rekord. I to znacznie. Ostatnie dane przeładunkowe jasno pokazują, w jak dobrej kondycji jest Port Gdańsk. W sumie przez pół roku przeładowaliśmy 41,2 mln t towarów, to o 36% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Na koniec roku przekroczymy 80 mln t. Przypomnę tylko, że w 2016 r. taki wynik miały w sumie trzy największe polskie porty. 

W 2022 r. Port Gdańsk przeładował 13,2 mln t węgla, aż 175% więcej niż w 2021 r. Jak wygląda sytuacja w bieżącym roku?

W I półroczu br. najwyższe wzrosty zanotowały surowce energetyczne. Przeładunki węgla sięgnęły 8,4 mln t. To o 117% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Szacujemy, że na koniec 2023 r. przeładunki węgla wyniosą powyżej 16 mln t. Surowiec nie jest sprowadzany tylko na potrzeby gosp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy