Co nakręca rynek magazynowy? Prognozy rynku globalnego

DODATEK SPECJALNY: DEWELOPERZY POWIERZCHNI MAGAZYNOWYCH

Wychodzący z traumy covidowej rynek magazynów komercyjnych znów musi borykać się z przeszkodami. Ale zyskuje też nowe impulsy. Czy będą nakręcać ten rynek?

Każdy właściciel firmy potrzebuje magazynu, by gromadzić zapasy i płynnie nimi dysponować. Popyt na nie jest więc niemal wprost proporcjonalny do tempa rozwoju głównych gospodarek na świecie, także bessy. Dochodzą ponadto inne czynniki, jak opłacalność kapitałowa budowy magazynów, odsetek pustostanów czy nowe zjawiska, które – potrzebnie lub sztucznie – windują popyt na powierzchnie magazynowe albo je obniżają. 
Przykładem są doświadczenia w zakłóceniach dostaw z okresu COVID-19. Wyciągając wnioski z tej lekcji, użytkownicy magazynów odchodzą od systemu just-in-time do just-in-case. Utrwala się też zasada, by robić większe zapasy, co winduje ekstrapopyt na dodatkowe powierzchnie. Firma Prologis szacuje, że na każdego dolara amerykańskiego produktu krajowego brutto potrzeba co najmniej o 20% więcej powierzchni logistycznej niż przed pandemią…
Kilka takich tendencji i trendów przedstawimy w tym artykule.

Waży popyt

Inflacja bazowa w wielu krajach nadal utrzymuje się znacznie powyżej celów określonych przez banki centralne. Powodem są skutki zakłóceń geopolitycznych oraz niemal powszechne osłabienie konsumpcji, jako skutek pełzającej pandemii.
Tempo rozwoju światowej gospodarki spowolni w 2023 r. do 3,1%, szacują autorzy raportu „Global Finance and Development Report 2023” z Międzynarodowego Forum Finansowego (w 2022 r. zanotowała wzrost o 3,4%, według Międzynarodowego Fun...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy