Transport lotniczy wychodzi z korkociągu. Wzrasta popyt na cargo lotnicze

RAPORT

Jeżeli w logistyce ktoś może narzekać na wyjątkowość, to z pewnością biznes transportu lotniczego, w tym przewozów cargo. Dobrą wiadomością dla nadawców jest to, że pojawiła się nadwyżka zdolności przewozowych i stawki frachtu maleją.

Na transport ładunków drogą powietrzną decydują się nadawcy drogich lub wręcz drogocennych towarów (np. dzieł sztuki), tych, które szybko się psują (kwiaty, owoce) lub które trzeba szybko dostarczyć z jednego na drugi kontynent, np. farmaceutyki, przesyłki specjalne, żywe zwierzęta hodowlane.
To drogi środek przewozu. Do czasów pandemii tylko na trasie z Hongkongu do portów lotniczych w Europie Zachodniej trzeba było płacić w zależności od pory roku od 1,8 dol. za 1 kg przesyłki (kwiecień 2016 r.) do 3,5 dol. (grudzień 2018 r.). W tym czasie fracht morski oscylował na podobnej trasie od ok. 800 do 1200 dol. za kontener 20-stopowy, mieszczący maksymalnie 10 500 kg ładunku. Covid radykalnie zmienił te stawki, ale nie zburzył proporcji. 
Samolotami przewozi się zarazem masowo także wiele różnych przesyłek, od poczty i gazet począwszy. To często standardowy środek lokomocji dla firm z przemysłu Automotive, wyrobów precyzyjnych, a przede wszystkim farmacji. Także środek wybawienie, gdy w trybie awaryjnym trzeba ściągnąć komponent z drugiego kontynentu. W tej roli transport powietrzny sprawdził się w pełni w najbardziej krytycznych miesiącach pandemii, kiedy ratował świat, przerzucając mosty ze środkami medycznymi, później szczepionkami.
Ze względu na czas dostawy transport lotniczy w większości przypadków nie ma konkurencji innych rodzajów transportu. Ale już pod względem wysokiego kosztów frachtu – tak. Dlatego nie może być monopolistą i nie może oderwać się od warunków rynkowych. 
Właśnie z tych m.in. powodów tak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy