Autor: Piotr Susz

mgr inż. logistyki, absolwent studiów Executive MBA na Politechnice Wrocławskiej, dyrektor logistyki w EUROTERM TGS oraz autor bloga www.logistyczne.info  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Logistyka 4.0, czyli przyszłość w optymalizacji łańcucha dostaw. Automatyzacja i wymiana danych

Logistyka 4.0 to nie tylko buzzword, ale również koncepcja, która staje się coraz bardziej kluczowa w kontekście globalnej gospodarki. W dobie rosnącej cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie łańcuchem dostaw przechodzi ewolucję, która jest zarówno fascynująca, jak i wyjątkowo wymagająca. Od tradycyjnych modeli logistycznych, które były bardziej reaktywne i mniej zintegrowane, przechodzimy do modeli, które są proaktywne, zautomatyzowane i zintegrowane w czasie rzeczywistym. W tym artykule przeanalizujemy kluczowe elementy logistyki 4.0, takie jak internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), big data, oraz ich wpływ na automatyzację, robotyzację i zarządzanie wydajnością w logistyce. Zajmiemy się również praktycznymi aspektami implementacji tych technologii, w tym KPI’s, OKR’s i systemami premiowania i wynagradzania, a także wprowadzimy pięć nowych punktów, które są równie istotne dla zrozumienia tego złożonego zagadnienia.

Czytaj więcej

Outsourcing usług logistycznych: korzyści, wyzwania i efektywność - W jaki sposób wybrać optymalne rozwiązanie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu przedsiębiorstwa dążą do optymalizacji swoich procesów logistycznych, aby zmniejszyć koszty i zwiększyć efektywność. W tym celu coraz częściej decydują się na outsourcing usług logistycznych. W niniejszym artykule przedstawimy korzyści i wyzwania związane z outsourcingiem, a także omówimy kluczowe aspekty efektywnego zarządzania tym procesem.

Czytaj więcej

Controlling w logistyce. Jak ograniczyć koszty w logistyce?

Controlling to funkcja zarządzania, która odpowiada za planowanie, koordynowanie, kontrolowanie i korygowanie działań przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia jego celów. W praktyce oznacza to m.in. zbieranie i analizowanie danych finansowych i operacyjnych, opracowywanie raportów i prognoz, tworzenie strategii i planów działania, nadzorowanie realizacji projektów, weryfikowanie wyników, a także podejmowanie decyzji dotyczących alokacji zasobów. Trudno zatem wyobrazić sobie do jego prowadzenia lepsze miejsce niż logistyka.

Czytaj więcej

Standaryzacja procesów logistycznych - Standardy zwiększają efektywność procesów

Jak słusznie zauważył Maasaki Imai w swojej książce Gemba Kaizen, „standardy nie są niezmienne. Kiedy sytuacja się zmienia, standardy również się zmieniają. Należy zrozumieć, że standardy są po to, by je zmieniać”. Standaryzacja procesów to opis sekwencji kroków z uwzględnieniem wszystkich znanych czynników, pozwalający na odtwarzanie i powielanie tych procesów w oparciu o standard. Wspólnie z automatyzacją procesów oraz dynamicznym rozwojem technologii to jeden z najistotniejszych sposób na optymalizację procesów logistycznych.

Czytaj więcej

Czy outsourcing usług logistycznych musi być drogi?

Coraz więcej firm w Polsce zastanawia się nad przekazaniem logistyki własnej w outsourcing. Najczęściej wymienianymi przyczynami są: sytuacja na rynku pracy, wysokie nakłady inwestycyjne na budowę i wyposażenie nowych obiektów oraz brak umiejętności zarządzania logistyką na poziomie oczekiwanym przez klientów indywidualnych oraz partnerów handlowych. Ale czy i kiedy to się opłaca? Postaram się na to odpowiedzieć w tym artykule.

Czytaj więcej

KPI pod szczególnym nadzorem. Które z kluczowych wskaźników efektywności warto monitorować szczególnie uważnie w czasie kryzysu?

Na przełomie maja i czerwca br. jesteśmy na trzecim etapie tzw. odmrażania gospodarki. Wiele firm skorzystało lub będzie korzystać z kolejnych wersji tarcz antykryzysowych zaproponowanych przez rząd. Można dyskutować o jakości i wielkości kolejnych programów pomocowych, natomiast nie można zapominać o tym, że każdy kryzys można wykorzystać do optymalizacji własnych procesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty logistyki.

Czytaj więcej

Cyfrowe remedium na nieprzewidywane zdarzenia. Czy „cyfrowe bliźniaki” potrzebne są w zarządzaniu łańcuchem dostaw?

Mając na uwadze szczególną sytuację, w której znalazły się Europa i świat pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku, jak mantra powraca pytanie o automatyzację procesów i możliwość awaryjnego lub planowanego wykorzystania możliwości pracy zdalnej. Czy zatem „cyfrowe bliźniaki” w łańcuchu dostaw powinny być implementowane nie tylko za względu na optymalizację, ale również z powodów bezpieczeństwa? Gdyby cyfrowy nadzór nad łańcuchami dostaw już dzisiaj funkcjonował jako system wsparcia/uzupełnienia menedżerów logistyki, wielu kluczowych pracowników mogłaby bezproblemowo przejść na model pracy zdalnej.

Czytaj więcej

Just-in-time przy stanowisku produkcyjnym. Jak Toyota ułatwiła uzupełnianie artykułów na linii produkcyjnej automotive?

Od przeszło 70 lat japoński system wspomagający uzupełnianie komponentów na produkcji znajduje zastosowanie w fabrykach na całym świecie. Kiedyś w postaci szyldów i karteczek, dzisiaj wkomponowany w ekosystemy zaawansowanych systemów informatycznych, obejmujących ERP, WMS, MFC, MRP MES. Pomimo upływu lata nadal pozostaje jednym z podstawowych systemów zaopatrzenia linii produkcyjnych na świecie. Dlaczego?

Czytaj więcej