Transportowy „Wielki Brat”

TEMAT NUMERU

Średnio w czterech na pięć polskich firm przewozowych stosuje jakieś rozwiązania telematyczne – wynika z badania Webfleet Solutions przeprowadzonego kilkanaście miesięcy temu wśród przedstawicieli branży transportowej. Za najważniejsze funkcje tych rozwiązań uczestnicy badań uważają: monitoring i lokalizację pojazdów, a także raportowanie (o zużyciu paliwa, czasie pracy itp.), a następnie bezpieczeństwo, optymalizację tras i zamówień oraz obsługę danych z tachografów.

Szefowie flot nie tylko chcą wiedzieć, gdzie są aktualnie ich pojazdy, ale również, jaki jest stan przewożonego w nich ładunku. Systemów monitorujących i lokalizujących pojazdy jest coraz więcej, podobnie jak wyspecjalizowanych rozwiązań pozwalających śledzić stan kluczowych dla ich prawidłowego funkcjonowania podzespołów. Korzyści z wykorzystania tych rozwiązań są tym większe, im większa jest liczba danych o kierowcach i pojazdach. Na przykład, co podkreślają dostawcy Webfleet Solutions, kierowca korzystający z nowoczesnego terminala w pojeździe ma nie tylko profesjonalną nawigację i informacje o natężeniu ruchu drogowego, ale także asystenta, który w trakcie jazdy podpowiada i uczy najbardziej ekonomicznego i ekologicznego stylu prowadzenia, zapewnia dwustronną komunikację z biurem oraz dostęp do potrzebnych systemów wykorzystywanych w firmie. Trasy i kolejność obsługi zleceń ma z góry zaplanowane i zoptymalizowane i nie musi zaprzątać sobie głowy papierkową robotą. Systemy monitorujące mają tu do odegrania ważną rolę. 

Jest z czego wybierać

Oferta rozwiązań pozwalających monitorować transport jest bardzo szeroka. Kompleksowym narzędziem typu „all-in-one”, które łączy możliwości FMS (Fleet Management System) oraz TMS (Transport Management System) jest rozwiązanie oferowane przez AddSecure. Wśród funkcjonalności są: lokalizacja pojazdów GPS, zdalny odczyt tachografu i analiza czasu pracy kierowcy, monitoring paliwa, ecodriving, kontrola opon, zarządzanie naczepami oraz komu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy