Autor: Izabella Tymińska

Dr;  zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych. Specjalizuje się 
w sprawach z „górnej półki trudności”, zawiłych i nietypowych. Wieloletni pracownik Urzędu Celnego. Przez wiele lat pracowała dla firm logistycznych i spedycyjnych, gdzie piastowała m.in. funkcję członka zarządu. Jest wykładowcą na Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Instytucie Logistyki w Warszawie. Wykładała w Szkole Wyższej ALMAMER w Warszawie, Wyższej Szkole Cła i Logistyki czy Uczelni Techniczno-Handlowej. Absolwentka ekonomii, logistyki, stosunków międzynarodowych, zarządzania oraz ekonomiki obronności. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

W oczekiwaniu na SIMSAT. Jakich zmian spodziewać się w deklaracjach INTRASTAT 2022?

Z początkiem 2022 r. firmy czekają kolejne zmiany w zasadach wypełniania zgłoszeń INTRASTAT. Zmiany dotyczą deklaracji dla wywozu, w której będzie trzeba podawać dodatkową informację o kraju pochodzenia towarów wywożonych do innego kraju UE. Aby zmiana ta przebiegła sprawnie, już teraz firmy mogą wprowadzać informację o kraju pochodzenia w zgłoszeniach INTRASTAT.

Czytaj więcej

Brexit w praktyce

Kiedy piszę te słowa, od ponad dwóch tygodni jesteśmy w nowych realiach prawnych i sytuacja na rynku w obrocie towarowym wygląda dramatycznie. Ze względu na przesunięty okres przejściowy w wykonywaniu formalności celnych po stronie Wielkiej Brytanii nasi (unijni) przewoźnicy, ale i eksporterzy i importerzy mają gigantyczne problemy. 

Czytaj więcej