Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROGNOZY

10 grudnia 2021

NR 6 (Listopad 2021)

Powierzchnie magazynowe. Standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości

0 212

Jak wynika z raportu Colliers, globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju skutkuje znaczną niepewnością na rynku inwestycji w nieruchomości w kontekście dostosowania budynków do wytycznych ESG. Publikacja wskazuje na pilną potrzebę określenia przez ustawodawców, możliwych do realizacji celów, które będą wspierać tworzenie spójnych standardów technicznych, oraz wskaźników umożliwiających inwestorom implementację wytycznych ESG.

W raporcie podkreślono fakt, że nie istnieje jeden zbiór ram sprawozdawczości, który stałby się akceptowanym na całym świecie standardem w zakresie raportowania ESG. To duże wyzwanie dla inwestorów na rynku nieruchomości, którym trudno jest przewidzieć przyszłe wymagania i zobowiązania w kontekście zrównoważonego rozwoju. – Największym wyzwaniem obecnie jest zrozumienie, w jaki sposób można dostosować portfele nieruchomości do wymogów związanych z dekarbonizacją – mówi Luke Dawson, dyrektor zarządzający ds. Rynków Kapitałowych w regionie EMEA w Colliers.   
Szczególnym powodem do niepokoju jest ogromny potencjalny koszt dostosowania istniejących budynków do wymogów ESG. W raporcie Colliers szacuje się, że w samej Europie koszty te mogą wynieść ok. 7 bln euro. – Jeśli chcemy dążyć do osiągnięcia zerowego poziomu emisyjności netto, koszty modernizacji należy rozłożyć na najbliższe 25 lat. W szerszym kontekście stanowi to równowartość typowego rocznego wolumenu działalności inwestycyjnej w Europie, czyli ok. 300 mld euro. Czas pokaże, kto poniesie koszty tych ogromnych modernizacji – inwestorzy, właściciele, rządy czy też całe społeczeństwo. Już teraz jednak wiadomo, że transformacja ta stworzy szeroki wachlarz zobowiązań i nowych możliwości inwestycyjnych, skutecznie wymuszając modernizację nieruchomości na całym świecie – zauważa Damian Harrington, dyrektor Działu Badań na region EMEA oraz Działu Badań Globalnych Rynków Kapitałowych w Colliers.
 

POLECAMY


Grzegorz Gałka
prezes zarządu FM Solutions

Firmy w dzisiejszym biznesie oczekują sprawdzonego i profesjonalnego partnera
w celu maksymalizacji swojego potencjału finansowego, organizacyjnego
i rozwojowego. Powierzenie obsługi technicznej obiektu zespołowi profesjonalistów
obniża po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy