Perspektywy rozwoju polskiej branży logistycznej

PROGNOZY

Lata 2021–2022 to jeden z najlepszych okresów dla logistyki, bo dynamicznie rosły frachty w spedycji morskiej, mamy rekordowy popyt na powierzchnię magazynową, a ostatni rok przyniósł wzrost zatrudnienia aż o 12% – zwraca uwagę Tadeusz Chmielewski, członek Polskiej Rady Biznesu, prezes Rohlig Suus Logistics, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czy w Polsce dobrze się rozwija branża TSL?

Branża zdecydowanie ma się dobrze. Wszyscy mieliśmy wiele obaw po wybuchu pandemii, ale ostatnie lata przyniosły bardzo dynamiczny rozwój sektora TSL. Przede wszystkim klienci zaczęli przywiązywać większą wagę do procesów logistycznych, zrozumieli ich znaczenie i to, że mogą one stanowić źródło przewagi konkurencyjnej firmy. Wszyscy zdali sobie sprawę, że stabilność łańcucha dostaw jest jednym z czynników decydujących o przetrwaniu i rozwoju biznesu, że bez logistyki gospodarka po prostu nie istnieje. Bezpośredni udział sektora transportu i magazynowania w polskim PKB to 6%, ale wpływ sektora na sytuację gospodarczą jest o wiele większy. TLP szacuje, że transport to jedna z krytycznych pozycji kosztowych w firmach odpowiedzialnych za 50% polskiego PKB.
 

 

Jakie były ostatnie lata?

2021–2022 to jeden z najlepszych okresów – dynamicznie rosły frachty w spedycji morskiej, mamy rekordowy popyt na powierzchnię magazynową, ostatni rok przyniósł wzrost...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy