Dział: PROGNOZY

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Logistyka e-commerce w 2023 r. - Obsługa e-handlu oznacza stabilny zysk

Korzystne długoterminowe prognozy ma zarówno globalny rynek e-commerce, jak i obsługujący go sektor logistyczny. Najwięcej zarobią operatorzy działający na rynkach krajowych, a zwłaszcza ci, którzy oferują usługi wielokanałowe. Niestabilna sytuacja gospodarcza przyniesie jednak podwyżki, a to nie podoba się e-konsumentom, którzy szukając oszczędności, oczekują darmowej obsługi od sprzedawców. Spora część z nich ma także interesujące postulaty w kwestiach ekologii, choć niewielu chce płacić za ochronę klimatu.

Czytaj więcej

Łańcuch dostaw w czasach kryzysu

Lata 2020–2022 przyniosły wiele nowych wyzwań dla osób zajmujących się logistyką. Pandemia, wojna w Ukrainie, napięta sytuacja polityczna pomiędzy Chinami i USA czy czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost cen paliw i inflacja, spowodowały, że firmy muszą intensywnie szukać sposobów na budowanie na nowo odporności i bezpieczeństwa łańcucha dostaw oraz źródeł jego optymalizacji. Jednym z nich są inwestycje w technologie i szeroko pojęta cyfryzacja, która powinna objąć niemal każdy obszar działania w ramach łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Perspektywy rozwoju polskiej branży logistycznej

Lata 2021–2022 to jeden z najlepszych okresów dla logistyki, bo dynamicznie rosły frachty w spedycji morskiej, mamy rekordowy popyt na powierzchnię magazynową, a ostatni rok przyniósł wzrost zatrudnienia aż o 12% – zwraca uwagę Tadeusz Chmielewski, członek Polskiej Rady Biznesu, prezes Rohlig Suus Logistics, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Jak naprawić globalną gospodarkę? Przyszłość globalnej gospodarki

Era hiperglobalizacji gospodarek, rozpoczęta na przełomie dwóch ostatnich dekad, właśnie się kończy. Tyleż z powodów politycznych, co biznesowych, w tym wielkich zakłóceń w łańcuchu dostaw. Czy wyłania się nowy porządek?

Czytaj więcej

Niepewność co do dostaw i cen - Dostawy gazu

Wzrost cen gazu, który trwa od kwartałów, wraz z jego znaczącym przyspieszeniem obserwowanym w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powoduje realne problemy gospodarcze w UE. Wycena tego surowca w najbliższym czasie może wzrosnąć w wyniku ciągłego obniżania przepływów ze strony Rosji, konkurencji cenowej państw azjatyckich, a także zbliżającej się zimy. Niewykluczone, że presja ze strony Rosji za jakiś czas ulegnie zmniejszeniu, a Gazprom będzie skłonny zwiększyć przepływy do krajów UE. Bazowym scenariuszem pozostaje jednak niski przepływ z Rosji i możliwa kontynuacja trendu ograniczania zużycia gazu w przemyśle, potencjalnie w ciepłownictwie i energetyce. Przy umiarkowanej zimie szacowany deficyt surowca w skali Europy może zostać zbilansowany reakcją strony popytowej – uważa Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution zajmującej się doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj więcej

Czy polski sektor logistyki jest gotowy na cyberataki? - Waga cyberbezpieczeństwa

Jak wynika z raportu Global Risk 2022, awaria cyberbezpieczeństwa to jedno z głównych 10 zagrożeń, których ryzyko powstania zwiększyło się od początku kryzysu COVID-19. Co więcej, 85% liderów ds. cyberbezpieczeństwa zrzeszonych w ramach Światowego Forum Ekonomicznego podkreśliło, że oprogramowanie ransomware stanowi coraz większy problem dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Organizacje dostarczające wyroby swoim klientom wykorzystują systemy teleinformatyczne, co powoduje ryzyko cyberataku, np. zainfekowania oprogramowaniem ransomware szyfrującym dyski urządzeń, tym samym uniemożliwiając skuteczną realizację zamówień. Rozwiązaniem jest wdrożenie dobrych praktyk inżynierskich zawartych w ISO/IEC 27001.

Czytaj więcej

Cyberprzestępstwa – groźny świat kodów QR - Pomysły na kradzież rodem z science fiction

Kody QR są dziś obecnie wszędzie. Ludzie używają ich do otwierania witryn internetowych, pobierania aplikacji, zbierania punktów lojalnościowych, dokonywania płatności czy przesyłania pieniędzy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale jest pewien haczyk: cyberprzestępcy również próbują na tym zarobić i opracowali już wiele sztuczek opartych na korzystaniu z kodów QR.

Czytaj więcej

Synergia deweloperów, inwestorów i właścicieli gruntów - Wyzwania i spekulacje rynku deweloperskiego

Pomimo dobrego początku roku na rynku gruntów inwestycyjnych zawirowania polityczne, ekonomiczne i gospodarcze, z którymi mamy do czynienia w ciągu ostatnich miesięcy, nie pozostają bez wpływu na aktywność inwestorów. Chwilowe wstrzymanie procesów, na podobnym poziomie, jak w przypadku marca i kwietnia 2020 r., kiedy to pandemia COVID-19 dotarła do Polski, nie oznacza jednak całkowitego zastoju. Inwestorzy i deweloperzy, szukając najlepszych rozwiązań na realizację inwestycji w obecnym czasie, coraz częściej decydują się na sprzedaż pośrednią i podejmują współpracę w formule joint venture.

Czytaj więcej

Co pandemia i wojna zmieniły w świecie przemysłu? Niestabilna sytuacja czynnikiem rozwoju.

Pandemia COVID-19 oraz agresja Rosji na Ukrainę wywróciły znany dotychczas porządek rzeczy do góry nogami i przyniosły szereg zmian na wielu poziomach, m.in. społecznym, kulturowym czy biznesowym. Z konsekwencjami obu tych zjawisk zmaga się również przemysł, który mierzy się z nową rzeczywistością i zmianami, które sektor może odczuć na długo – podkreśla Tomasz Haiduk, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Prezes Instytutu Industry 4.0.

Czytaj więcej

Dalsze wzrosty na europejskim rynku nieruchomości logistycznych - Reshoring minimalizuje ryzyko

Według międzynarodowej firmy doradczej Savills, aktywność inwestycyjna w europejskim sektorze nieruchomości logistycznych w 2022 r. utrzymuje się na wysokim poziomie, a wartość transakcji zawartych w pierwszym kwartale sięgnęła 14,3 mld euro, przebijając rekord z 2021 r.

Czytaj więcej

Wpływ wojny na Ukrainie na rynek inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej - Obniżony optymizm

Ceny paliw, energii i materiałów budowlanych będą mieć kluczowy wpływ na budowę, eksploatację, finansowanie, rozwój i nabywanie nieruchomości komercyjnych w 2022 r. i w kolejnych latach. Towarzyszyć im będą wyzwania związane z zachowaniem łańcucha dostaw, nearshoring, czyli przenoszenie produkcji bliżej rynków zbytu, oraz szybko rosnąca inflacja.

Czytaj więcej

KOMENTARZ EKSPERCKI: Zakorkowane szlaki wodne

W związku z trwającym od 1 kwietnia twardym lockdownem w Szanghaju handel międzynarodowy znów cierpi z powodu zatorów i opóźnień w transporcie kontenerowym. Skutki obostrzeń w tym największym na świecie porcie morskim spowodowały właśnie duży zator kontenerowców na Morzu Północnym, a tym samym zablokowanie 2% światowego frachtu morskiego.

Czytaj więcej