Cyberprzestępstwa – groźny świat kodów QR - Pomysły na kradzież rodem z science fiction

PROGNOZY

Kody QR są dziś obecnie wszędzie. Ludzie używają ich do otwierania witryn internetowych, pobierania aplikacji, zbierania punktów lojalnościowych, dokonywania płatności czy przesyłania pieniędzy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale jest pewien haczyk: cyberprzestępcy również próbują na tym zarobić i opracowali już wiele sztuczek opartych na korzystaniu z kodów QR.

Kod QR przygotowany przez cyberprzestępców może prowadzić do strony phishingowej, która wygląda jak strona logowania do portalu społecznościowego lub systemu internetowego banku. W związku z tym zalecamy, aby zawsze sprawdzać łącza przed ich otwarciem. Kod QR nie daje takiej możliwości, a atakujący często używają skróconych łączy, co jeszcze bardziej utrudnia rozpoznanie fałszywego odnośnika, gdy smartfon prosi o potwierdzenie jego otwarcia. Podobne sztuczki mogą wprowadzać użytkowników w błąd, prowadząc do pobrania złośliwego oprogramowania zamiast zamierzonej aplikacji. 

Ta mnogość możliwości sprawia, że kody QR doskonale nadają się do manipulacji i dystrybucji za pośrednictwem wielu kanałów – w tym mediów społecznościowych.

Jak działają przestępcy?

Atakujący, którzy chcą wyrządzić szkodę za pomocą kodu QR, m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy