Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROGNOZY

20 października 2022

NR 5 (Wrzesień 2022)

Czy polski sektor logistyki jest gotowy na cyberataki? - Waga cyberbezpieczeństwa

0 202

Jak wynika z raportu Global Risk 2022, awaria cyberbezpieczeństwa to jedno z głównych 10 zagrożeń, których ryzyko powstania zwiększyło się od początku kryzysu COVID-19. Co więcej, 85% liderów ds. cyberbezpieczeństwa zrzeszonych w ramach Światowego Forum Ekonomicznego podkreśliło, że oprogramowanie ransomware stanowi coraz większy problem dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Organizacje dostarczające wyroby swoim klientom wykorzystują systemy teleinformatyczne, co powoduje ryzyko cyberataku, np. zainfekowania oprogramowaniem ransomware szyfrującym dyski urządzeń, tym samym uniemożliwiając skuteczną realizację zamówień. Rozwiązaniem jest wdrożenie dobrych praktyk inżynierskich zawartych w ISO/IEC 27001.

Zmiany zachodzące w gospodarce zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania rozwiązań poprawiających pozycje firm na globalnym rynku. Jednym z istotnych problemów jest dostarczenie produktu do klienta w określonym czasie przy utrzymaniu jego wymaganych właściwości fizyko-chemicznych.

POLECAMY

– Budowa efektywnego, a zarazem bezpiecznego łańcucha dostaw wymaga wdrożenia coraz bardziej zaawansowanych systemów teleinformatycznych, które komunikują się z urządzeniami zainstalowanymi w magazynach i pojazdach celem monitorowania parametrów prowadzonego procesu. Systemy te wspomagają pracowników, ułatwiając im codzienne wykonywanie obowiązków, a dane z nich pochodzące stanowią podstawę do podejmowania decyzji biznesowych. Jednak coraz większe uzależnienie od rozwiązań teleinformatycznych zwiększa zagrożenia związane z ich wykorzystaniem. Możliwość zmanipulowania danych lub ich brak może spowodować niewłaściwe decyzje skutkujące koniecznością pokrycia strat, a także utratą wizerunku i odejściem klientów – mówi Tomasz Szczygieł, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w DEKRA. 

Nie dziwi więc fakt, że jak podaje wspomniany raport Global Risk Report 2022, zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem kolejny rok z rzędu utrzymały tendencję rosnącą. Jednocześnie raport wskazuje na coraz większą liczbę błędów pope...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy