To pytanie zadaje sobie wielu. Odpowiedzi nie zna nikt, choć niektórzy są pewni, że ta przyszłość jest świetlista. Jednak najczęściej twierdzą tak osoby zupełnie niezorientowane w temacie.
.
To pytanie zadaje sobie wielu. Odpowiedzi nie zna nikt, choć niektórzy są pewni, że ta przyszłość jest świetlista. Jednak najczęściej twierdzą tak osoby zupełnie niezorientowane w temacie.
Ostatnie dwa lata bardzo dużo zmieniły na świecie. Po burzliwym okresie pandemii, który miejmy nadzieję powoli dobiega końca, powinniśmy wrócić do normalności. Ale jak będzie wyglądać ta normalność...
Od kilku dobrych lat obserwujemy postępujący trend zastępowania papieru zapisem elektronicznym. To już nie tylko wypieranie gazet przez wersje elektroniczne czy strony internetowe. Mamy cyfrowe faktury, dokumenty, zaświadczenia, recepty, bilety... Przyszedł także czas na elektroniczne listy przewozowe.
Wiele pytań i wciąż kilka niewiadomych. Tak w skrócie pod koniec lipca 2021 r. można powiedzieć o nowym systemie poboru opłat drogowych, który ma niebawem wystartować na dobre.
Dokąd zmierza ciężki transport drogowy, trudno dziś powiedzieć. W przypadku samochodów osobowych wszyscy mówią o elektromobilności. Ale czy za 5 lub 10 lat to powtórzą? My postanowiliśmy sprawdzić, co nowego zaproponują w 2021 r. koncerny ciężarowe.
Po nastaniu wczesną wiosną 2020 r. pandemii i zamknięciu większej części gałęzi gospodarki wiele rządów, w tym nasz, wskazało inwestycje w infrastrukturę jako dobry sposób na ekonomiczny zastój. Przyjrzeliśmy się, co planują inwestorzy, państwowi i prywatni, zrobić w 2021 r., jeśli chodzi o budowę i rozwój infrastruktury transportowej.
Pojazdy stają się coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami, zawierającymi mnóstwo elektronicznych rozwiązań. Mówi się o rychłym początku przewozów w konwoju, a później o wykorzystaniu pojazdów autonomicznych. Zachodzi pytanie, jak te drogowe, elektroniczne „cyborgi” będą zabezpieczone przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz.
W branży transportu drogowego tematem numer jeden, i to już od dawna, jest Pakiet Mobilności. 31 lipca 2020 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE przyjęte przez Parlament Europejski (PE) 8 lipca akty prawne dotyczące tego Pakietu. Zawierają harmonogram zmian, jakie będą wprowadzane w życie przez najbliższych 6 lat. Zobaczmy, co już obowiązuje, a do czego należy się przygotować w następnych latach.
W łańcuchu dostaw jest wiele obszarów, w których można wdrażać elementy zrównoważonego rozwoju. Możliwości obniżania kosztów, przy jednoczesnym ukłonie w kierunku środowiska, jest sporo. Jedną z nich – zrównoważone zarządzanie paletami. PKN EPAL i ECR Polska na początku marca br. zaprezentowały program efektywnego zarządzania paletami i jego certyfikacji.
Od 19 do 21 lutego Stuttgart po raz 17. zaprasza na specjalistyczne targi rozwiązań intralogistycznych i zarządzania procesami. Jest to największa tego typu impreza na świecie, na dodatek bardzo blisko Polski.
Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo pisać o rozpoczętym właśnie roku, gdy z otoczenia gospodarczego napływają same niepomyślne informacje. Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim zagadnieniom, które nie pozostaną bez wpływu na planowanie kosztów transportu drogowego w 2020 r., bo być może nie taki diabeł straszny, jak go malują.