Przeprawa via e-TOLL Jak przygotować swoją flotę pod nowy system pobierania opłat drogowych?

PROJEKTY

Wiele pytań i wciąż kilka niewiadomych. Tak w skrócie pod koniec lipca 2021 r. można powiedzieć o nowym systemie poboru opłat drogowych, który ma niebawem wystartować na dobre.

Niebawem, ponieważ do końca nie jest pewne, czy od października ruszy pełną parą. Tych niewiadomych jest więcej. Przypomnijmy jednak na początku, że pobór opłat drogowych za przejazd wskazanymi odcinkami wystartował 1 lipca 2011 r. pod nazwą viaTOLL. Wcześniej mieliśmy opłaty drogowe uiszczane w formie ryczałtowej (winiety), niepołączone z konkretnym odcinkiem i przejechanym dystansem, a jedynie okresem ważności. Od połowy 2011 r. stopniowo wydłużano długość płatnych odcinków. Zgodnie z umową pierwszy operator systemu viaTOLL (firma Kapsch) miał podpisaną umowę do końca października 2018 r. Około rok wcześniej rozpisano przetarg na nowego operatora, do którego zgłosiło się kilka firm i konsorcjów. Jednak na początku 2018 r. Ministerstwo Infrastruktury niespodziewanie ogłosiło, że obsługę systemu obejmuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Poczyniono odpowiednie kroki, zatrudniono dodatkowych pracowników, zorganizowano dla nich szkolenia. A od 3 listopada 2018 r. obsługę systemu przejęły firmy zewnętrzne (nie tylko polskie) jako podwykonawcy GITD. 
Według nieoficjalnych informacji, ta obsługa działania viaTOLL była droższa niż przez początkowe 7 lat, gdy jeden podmiot rozliczał polskie myto i otrzymywał za to swoją prowizję. Reszta kosztów była już po jego stronie. Ministerstwo podjęło jednak kolejne kroki. Nastąpiłyby one pewnie szybciej, ale pandemia pokrzyżowała te plany, dlatego dopiero od czerwca 2021 r. oficjalnie zaczął działać nowy System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o nazwie e-TOLL. GITD nie jest już operatorem, a tylko, jak poprzednio, organem kontrolnym.
Zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o drogach publicznych 1 lipca 2021 r. miał się zakończyć okres przejściowy, a tym samym powinien przestać działać poprzedni system viaTOLL. Wed...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy