Dział: ZARZĄDZANIE

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Polska branża TSL tworzy 5,7% PKB i jest liderem wśród krajów UE. Polski Instytut Ekonomiczny – wywiad

– TSL to jedna z czołowych branż polskiej gospodarki, a pracownicy transportu i gospodarki magazynowej to trzecia, po handlu i edukacji, największa grupa zawodowa w sektorze usług – podkreśla Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Controlling w logistyce. Jak ograniczyć koszty w logistyce?

Controlling to funkcja zarządzania, która odpowiada za planowanie, koordynowanie, kontrolowanie i korygowanie działań przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia jego celów. W praktyce oznacza to m.in. zbieranie i analizowanie danych finansowych i operacyjnych, opracowywanie raportów i prognoz, tworzenie strategii i planów działania, nadzorowanie realizacji projektów, weryfikowanie wyników, a także podejmowanie decyzji dotyczących alokacji zasobów. Trudno zatem wyobrazić sobie do jego prowadzenia lepsze miejsce niż logistyka.

Czytaj więcej

Automatyzacja procesów logistycznych. Nowoczesne systemy transportu i składowania

Automatyzacja w logistyce staje się coraz powszechniejsza. Jakie rozwiązania technologiczne pozwalają zautomatyzować dany proces? Czy to niesie same korzyści i czy można automatyzację zastosować w każdym procesie? W tym artykule staramy się przybliżyć zagadnienie automatyzacji i odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej

Wojna nie pozwala na sprawną logistykę, zakłóca łańcuch dostaw

– Zerwane łańcuchy dostaw i wzrost cen frachtu przekładają się na wzrost cen nowych samochodów. Dziś nie jesteśmy w stanie oszacować tych kosztów, dlatego że rosną one niemal bez przerwy i w bardzo różnych obszarach – narzeka Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Łańcuchy dostaw w neoświecie – czy rzeczywiście czeka nas ich skrócenie?

Niedawne zakłócenia w dostawach sprawiły, że kwestia ryzyka związanego z funkcjonowaniem globalnych łańcuchów dostaw (GSC – Global Supply Chain) znalazła się wśród najważniejszych tematów omawianych przez świat biznesu, polityki i środowisko akademickie, wywołując odczucia, że problemy byłyby mniej dotkliwe, gdyby GSC były krótsze, dostęp do rynków był bliższy, a rozwiązania były bardziej zdywersyfikowane. W opracowaniu Ryzyko a globalne łańcuchy dostaw. Co wiemy i co powinniśmy wiedzieć (Working Paper 29444 http://www.nber.org/papers/w29444, październik 2021) Richard Baldwin i Rebecca Freeman podejmują próbę oceny, czy takie podejście jest uzasadnione.

Czytaj więcej

7 pytań na 70. urodziny BCUBE. Rozmowa

Firmy logistyczne w ostatnim czasie napotykają wiele przeszkód, nie lada wyczynem jest sprostać rzeczywistości – a jednak jednej z nich udaje się tego dokonać, w dodatku w tym roku obchodzi siedemdziesiąte urodziny. O swoich początkach, rozwoju i sposobach na długowieczność, z Simone Grasso, Head of Automotive Worldwide i Członkiem Zarządu BCUBE S.p.A., rozmawia Wiktoria Pera.

Czytaj więcej

Logistyczni łowcy na fali dostaw surowców. Rozmowa

O specyfice w organizacji dostaw produktów mleczarskich, produktów roślinnych, dodatków do żywności na całym świecie z Kamilą Kozłowską, Head of Logistic Department w Foodcom S.A., rozmawia Wiktoria Pera.

Czytaj więcej

Odprawa węgla wymaga określonych procedur. Co powinni wiedzieć spedytorzy, którzy obsługują importerów węgla?

Aby zabezpieczyć w obecnym sezonie grzewczym potrzeby odbiorców indywidualnych i firm, Polska importuje węgiel z różnych regionów świata. Sprawna i płynna odprawa celna węgla ma ogromne znaczenie – im szybciej towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE, tym szybciej trafi on do dystrybucji. Co powinny wiedzieć firmy spedycyjne, które obsługują importerów węgla? 

Czytaj więcej

Analizuj, modeluj, przewiduj. Wykorzystanie machine learning w obszarze produkcji i magazynowania

Dynamicznie zmieniający się rynek i rosnące oczekiwania klientów wymagają od firm ciągłej optymalizacji procesów, niezawodności i szybkiego podejmowania decyzji. Skłania to przedsiębiorców do inwestowania w technologie sztucznej inteligencji (SI), w tym również w machine learning.

Czytaj więcej

Odpowiedzialność za klimat. Działania CEVA Logistics na rzecz zrównoważonego rozwoju

Świat stoi dziś w obliczu katastrofy klimatycznej, a to stawia przed firmami wiele nowych wyzwań. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na branży logistycznej i transportowej, która odpowiada za znaczną część emisji gazów cieplarnianych. Aby go ograniczyć, firmy coraz częściej przyłączają się do inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Swoimi praktykami dzieli się CEVA Logistics, należący do Grupy CMA CGM jeden z największych operatorów logistycznych na świecie. 110 tys. pracowników z 1300 oddziałów w 170 krajach zapewnia rozwiązania dla globalnego łańcucha dostaw w logistyce kontraktowej i zarządzaniu frachtem oceanicznym, drogowym, kolejowym i lotniczym. Strategia CSR firmy opiera się na trzech filarach – Acting for People, Acting for the Planet i Acting for Responsible Trade.

Czytaj więcej

Moda kosztuje i… wymaga - Branżowa specyfika

Branża fashion stawia specyficzne wymagania zarówno przed przewoźnikami, jak i obsługującymi ją operatorami logistycznymi. Rynek odzieżowy jest dość złożony. Nie zawsze dla składowania konkretnego rodzaju towaru przydatne okazują się typowe regały, nie zawsze też dla przewiezienia konkretnego ładunku optymalne są typowe nadwozia czy standardowe naczepy. Bywa, że trzeba zastosować wyspecjalizowane rozwiązania.     

Czytaj więcej

Podprogowe aspekty współpracy w ramach łańcuchów dostaw - Masowe urojenia, priming i zachęty a biznesowe modele zakupowe

Wzmianka o pierwszym przypadku masowego urojenia pojawiła się w 1784 r. Nieznany autor przytoczył przypadek, zgodnie z którym zakonnica z niemieckiego klasztoru w XV w. zaczęła gryźć swoich towarzyszy. I co ciekawe – zachowanie to szybko rozprzestrzeniło się na inne klasztory nie tylko w Niemczech, ale także zlokalizowane w Holandii i we Włoszech.

Czytaj więcej