Automatyzacja procesów logistycznych. Nowoczesne systemy transportu i składowania

ZARZĄDZANIE

Automatyzacja w logistyce staje się coraz powszechniejsza. Jakie rozwiązania technologiczne pozwalają zautomatyzować dany proces? Czy to niesie same korzyści i czy można automatyzację zastosować w każdym procesie? W tym artykule staramy się przybliżyć zagadnienie automatyzacji i odpowiedzieć na te pytania.

Automatyzacja – co to właściwie oznacza?

Słowo „automatyzacja” wywodzi się z greckiego „automatos” (od auto – „ja” + matós, – „myśleć”), które w wolnym tłumaczeniu oznacza działanie samoistne czy też bez potrzeby obsługi przez człowieka. Automatyzację najczęściej obserwuje się poprzez wprowadzanie maszyn ułatwiających bądź zastępujących pracę ludzką. Z roku na rok występuje coraz większe zainteresowanie zastosowaniem automatyzacji procesów logistycznych w centrach dystrybucji czy magazynach produkcyjnych. Obecne problemy ze znalezieniem pracowników oraz rosnące koszty personelu przyczyniają się do tego, że po rozwiązania zastępujące pracę ludzką sięga się coraz częściej. Dzieje się tak również w Polsce czy Europie Wschodniej, gdzie jeszcze kilka–kilkanaście lat temu wysoka automatyzacja była mało opłacalna. Jednak z roku na rok także u nas jest coraz trudniej znaleźć personel, a jego koszty rosną.

Czy mechanizacja albo robotyzacja to to samo co automatyzacja?

Mechanizacja i robotyzacja to pojęcia często mylone z automatyzacją. Mechanizacja polega na zastępowaniu pracy ręcznej przez narzędzia mechaniczne. W przeciwieństwie do automatyzacji nie eliminuje pracy ręcznej bądź obsługi. W przypadku automatyzacji zmechanizowana czynność odbywa się samoczynnie (automatycznie) i bardzo ogranicza lub całkowicie eliminuje bezpośredni udział pracownika. Można powiedzieć, że jest to krok poprzedzający automatyzację. Robotyzacja to z kolei zastępowanie pracy ludzkiej robotami. Po wcześniejszym zaprogramowaniu robot może...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy