Polska branża TSL tworzy 5,7% PKB i jest liderem wśród krajów UE. Polski Instytut Ekonomiczny – wywiad

ZARZĄDZANIE

– TSL to jedna z czołowych branż polskiej gospodarki, a pracownicy transportu i gospodarki magazynowej to trzecia, po handlu i edukacji, największa grupa zawodowa w sektorze usług – podkreśla Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czy polska branża TSL ma się dobrze?
Oczywiście. Polska branża TSL tworzy 6% polskiego PKB i jest liderem wśród krajów UE. Transport (wliczając także transport osób), spedycja i logistyka pozostaje jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki. W 2021 r. branża ta wypracowała 5,7% polskiego PKB i zatrudniała 951 tys. osób, czyli dawała pracę ok. 6% polskiej siły roboczej. Jednocześnie polscy kierowcy przewieźli 19% towarów na rynku wewnątrzunijnym, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce przed Niemcami i Hiszpanią. 

Mamy się czym pochwalić.
Tak, zdecydowanie. TSL to jedna z czołowych branż polskiej gospodarki, a pracownicy transportu i gospodarki magazynowej to trzecia, po handlu i edukacji, największa grupa zawodowa w sektorze usług. Jak już mówiłem, na koniec 2021 r. liczyła ona niemal 951 tys. osób. 
 

Paweł Leszczyński, kierownik zespołu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym


Gdzie w branży TSL pracuje najwięcej osób?
Warto zaznaczyć, że aż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy