Autor: Miłosz Cieszyński

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Łańcuchy na kotwicy. Jak blokada kanału Sueskiego wpłynęła na globalne łańcuchy dostaw?

Jeden ludzki błąd pociągnął za sobą konsekwencje, które gospodarka będzie odczuwała jeszcze przez wiele miesięcy. Blokada Kanału Sueskiego obnażyła piętę achillesową wielu globalnych łańcuchów dostaw. Pytanie jednak, czy dziś zarządzający ciągłością logistyki wyciągnęli wnioski z sytuacji, która dla wszystkich okazała się zaskoczeniem.

Czytaj więcej

Pięć start-upów IFOY 2021. Jakie start-upy mają szansę na intralogistyczne Oskary?

To już ostatnia prosta przed finałem konkursu IFOY AWARD 2021 (International Intralogistics and Forklift Truck of the Year). W dziewiątej edycji „Oskarów intralogistyki” jury wybrało 17 urządzeń i rozwiązań 14 producentów, które będą rywalizować o tytuł najlepszych produktów intralogistycznych roku. Aż pięć z nich walczy o nagrodę w kategorii „Start-up roku”.

Czytaj więcej

Globalizacja silniejsza od wirusa

Czy doświadczenia pandemii dowodzą, że żyjemy w małej globalnej wiosce? A może wręcz przeciwnie – nasz świat jest połączony w znacznie mniejszym stopniu, niż nam się to wydawało przed COVID-19? Które przepływy najbardziej zmieniły się w 2020 r., a które okazały się najmniej wrażliwe na wirusowe zawirowania? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukali autorzy corocznego raportu na temat globalizacji wydawanego przez firmę DHL.

Czytaj więcej

Okiem strony doradczej

Firmy specjalizujące się w doradztwie logistycznym nie mogą narzekać na brak zajęcia. Spośród tych, które wzięły udział w naszym redakcyjnym „Badaniu Rynku Doradztwa Logistycznego w Polsce 2020”, 60% tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrealizowało ponad 10 projektów doradczych z obszaru łańcucha dostaw. Jednocześnie, jak przyznają eksperci tych firm, rynek podmiotów świadczących profesjonalne usługi w tym zakresie jest stosunkowo niewielki, a konkurencja bardzo rozproszona. Jak oczami firm świadczących usługi doradztwa logistycznego wygląda ten rynek i jakie są dla niego perspektywy?

Czytaj więcej

Sezon na inwestycje

Nowe sortownie, oddziały, punkty odbioru, połączenia lotnicze – ubiegły rok był bardzo pracowity dla branży KEP. Przerzucenie się klientów na e-zakupy z jednej strony oznaczało jeszcze mocniejszy wiatr w żagle dla firm kurierskich, a z drugiej nie tyle szansę, co konieczność dynamicznego rozwoju. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by branża przesyłek kurierskich zamierzała zwalniać tempo.

Czytaj więcej

„Black Weeks” 2020

Wzmocniona obsada magazynów i kurierów czy dodatkowe trasy samochodów liniowych to tylko niektóre środki, jakie firmy z branży KEP muszą co roku wprowadzać w czasie świątecznego szczytu paczkowego. W ubiegłym roku, choć przesyłek było rekordowo dużo, spełnienie wymagań klientów przyszło znacznie łatwiej.

Czytaj więcej

Logistyka e-zwrotów. Jak wygląda logistyka obsługi zwrotów w polskim e-commerce?

Dla sklepów internetowych zwroty są dziś takim samym elementem działalności jak dostawy do klientów. Tak samo istotnym dla zachowania dobrych relacji z klientem, ale często znacznie bardziej złożonym pod względem logistyki. Co więcej, wraz ze wzrostem znaczenia internetowego kanału sprzedaży oraz zachowań klientów bardzo szybko rośnie również liczba produktów zwracanych do magazynów.

Czytaj więcej

Z ręką na Pulsie. Rozmowa z Marcinem Ficem, wiceprezesem ds. rozwiązań dla łańcucha dostaw w globalnej firmie Flex

Kryzys wywołany przez pandemię okazał się bardzo wymagającym sprawdzianem wytrzymałości lokalnych i globalnych łańcuchów dostaw. O tym, jakie znaczenie w tej sytuacji ma dostęp do danych z Marcinem Ficem, wiceprezesem ds. rozwiązań dla łańcucha dostaw w globalnej firmie Flex oraz współtwórcą innowacyjnej platformy Flex Pulse®, rozmawia Miłosz Cieszyński.

Czytaj więcej

Doradztwo w cenie. Jak często i w jakim zakresie firmy sięgają po usługi firm doradztwa logistycznego?

Niespełna 8% firm biorących udział w „Ogólnopolskim badaniu doradztwa logistycznego w Polsce” przeprowadzonym przez redakcję „Logistyki a Jakość” nie zrealizowało w ciągu ubiegłego roku żadnego projektu logistycznego. Dla przeciwwagi ponad 40% ma za sobą więcej niż 5 takich projektów w ostatnich 12 miesiącach. Dotyczy to zarówno dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób, jak i średnich czy małych. Wiele tych projektów nie miałoby szans powodzenia, gdyby nie wsparcie firm doradztwa logistycznego.

Czytaj więcej

O krok przed klientem. Jak być gotowym na wysyłkę towaru, który jeszcze nie został zamówiony?

Przewidywanie popytu zanim jeszcze klienci podejmą decyzje zakupowe ma być możliwe dzięki sztucznej inteligencji, analizie Big Data i uczeniu maszynowemu. Jak wynika z badań firmy Ericsson „Droga do logistyki wyprzedzającej”, 67% przedstawicieli branży logistycznej twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję i analizę danych w celu dopasowania potrzeb logistycznych do możliwości operacyjnych, a 19% już to w pewnym stopniu robi.

Czytaj więcej

Cyfrowe mistrzostwo. Kim są „Cyfrowi Czempioni” łańcucha dostaw i jakie korzyści czerpią z bycia w cyfrowym ekosystemie?

Zewnętrzna integracja lub nawet kompleksowa orkiestracja – tak swój łańcuch dostaw określa ponad 80% „Cyfrowych Czempionów”, czyli firm, które wdrożyły już szeroką gamę zaawansowanych technologii, rozwinęły zaawansowane możliwości cyfrowe i podnoszą umiejętności swoich pracowników, aby dokonać cyfrowej transformacji. Ich wyniki pokazują, że ten wysiłek jest opłacalny, a raport „Connected and autonomous supply chain ecosystems 2025” PWC sprawdza, jak inne firmy mogą uczyć się na ich sukcesach.

Czytaj więcej

Wirusowy hamulec. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na obsługę logistyczną łańcuchów dostaw branży automotive?

Elastyczność i komunikacja – te dwa terminy w ostatnich miesiącach operatorzy logistyczni odmieniają przez wszystkie przypadki. Szczególnie w branży automotive. Wstrzymanie lub ograniczenie produkcji przez większość fabryk, ograniczenia w transporcie międzynarodowym i ciągła niepewność co do skali najbliższych dostaw – oto krajobraz, jaki pozostawia po sobie panująca pandemia. Co więcej, na horyzoncie wciąż ciężko dostrzec oznaki powrotu do normalności.

Czytaj więcej