Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

8 lutego 2021

NR 1 (Styczeń 2021)

Globalizacja silniejsza od wirusa
Jak światowa pandemia wpłynęła na poziom globalizacji w 2020 r. Zgodnie z DHL Global Connectedness Index?

0 559

Czy doświadczenia pandemii dowodzą, że żyjemy w małej globalnej wiosce? A może wręcz przeciwnie – nasz świat jest połączony w znacznie mniejszym stopniu, niż nam się to wydawało przed COVID-19? Które przepływy najbardziej zmieniły się w 2020 r., a które okazały się najmniej wrażliwe na wirusowe zawirowania? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukali autorzy corocznego raportu na temat globalizacji wydawanego przez firmę DHL.

DHL i NYU Stern School of Business opublikowały siódmą edycję raportu „DHL Global Connectedness Index 2020 (GCI)”. 

POLECAMY

Jak zapewniają autorzy, jest to pierwsza kompleksowa ocena globalizacji w czasie pandemii COVID-19. Niektóre zmiany widać w zakresie globalizacji widoczne są już na pierwszy rzut oka. Lockdown i zakaz podróżowania zgodnie z przewidywaniami spowodowały, że znacznie mniej ludzi się przemieszcza. Z prognoz ONZ wynikało, że do końca 2020 r. liczba osób podróżujących do innych krajów miała spaść o 70%. Co więcej, sytuacja turystyki międzynarodowej prawdopodobnie nie poprawi się aż do 2023 r. Ponadto autorzy raportu wskazują, że miliony pracowników migrujących powróciły do ​​swoich krajów pochodzenia, a wielu studentów odroczyło lub odwołuje plany studiowania za granicą.

Przepływy pod lupą

Zmiany w innych aspektach globalizacji często nie są aż tak oczywiste. DHL Global Connectedness Index mierzy ją w oparciu o międzynarodowe przepływy handlu, kapitału, informacji i ludzi. Jak czytamy w tym raporcie, dowody w nim zawarte pokazują, że globalizacja ma się całkiem nieźle, a większość przepływów międzynarodowych w 2020 r. okazuje się bardziej odporna, niż się spodziewaliśmy. Handel i przepływy kapitałowe wyhamowały na początku pandemii, ale już zaczęły się odradzać.

Natomiast przepływy informacji cyfrowych gwałtownie wzrosły, ponieważ ludzie i firmy dokładali wszelkich starań, aby pozostać w kontakcie online. Podsumowując, wskaźnik DHL Global Connectedness w 2020 r. obniża się, ale jest mało prawdopodobne, aby spadł poniżej poziomu, w jakim znajdował się podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2008–2009. COVID-19 zrewolucjonizował biznes i życie na całym świecie, ale nie zerwał fundamentalnych powiązań, które łączą świat ponad granicami państw. Według autorów projektu pokazuje on świat ludzi, firm i krajów, które są nadal gotowe do współpracy i prowadzenia interesów. Jak podkreślają, to dobra wiadomość, ponieważ lepiej połączony świat nadal oferuje najlepsze perspektywy przywrócenia zdrowia i dobrobytu.

Frank Appel, CEO Deutsche Post DHL Group na wstępie do tego raportu pisze m.in.: „W rzeczywistości jednak nie wszystko się zmieniło. Pomimo poważnego kryzysu zdrowia publicznego wielu społeczeństwom udało się zachować niezwykły stopień ciągłości. Globalne łańcuchy dostaw nadal zapewniają, że produkty są wytwarzane i dostarczane pod same drzwi konsumentów, dzięki najnowocześniejszym sieciom logistycznym działającym szybko i niezawodnie jak zawsze. A narzędzia i media cyfrowe umożliwiły wielu z nas naukę, pracę lub utrzymywanie kontaktu z bliskimi. Bardziej niż cokolwiek innego zawdzięczamy ten znaczący poziom ciągłości sile globalnej łączności. W czasach dystansu gęsta sieć cyfrowych i fizycznych powiązań na całym świecie utrzymywała nas razem i pozwoliła zachować poczucie normalności w stanie wyjątkowym i niepewności. Te połączenia technologiczne i więzi handlowe umożliwiają nam utrzymanie znacznie większej ciągłości niż kiedykolwiek byłoby to możliwe w przeszłości”.

Szczególnie uderzające według autorów raportu było odbicie w handlu światowym po gwałtownym spadku w marcu i kwietniu. W sierpniu handel towarami odzyskał już ponad trzy czwarte spadku i utrzymał się zaledwie o 3–4% poniżej poziomu sprzed pandemii. Co więcej, pomimo zakazów eksportu wprowadzonych w szczytowym okresie pandemii handel był nadal kołem ratunkowym dla gospodarek i systemów opieki zdrowotnej. Na przykład światowy eksport środków ochrony indywidualnej (PPE) wzrósł o 92% w drugim kwartale 2020 r.

Autorzy raportu zauważają również, że przepływy kapitałowe ucierpiały bardziej niż handel. Przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), które odzwierciedlają firmy kupujące, budujące lub inwestujące w działalność za granicą, mogą spaść o 30-40% w 2020 r. Jednak taki spadek nie byłby bezprecedensowy. BIZ spadły już o 43% w 2001 r. i o 35% w latach 2007–2009. Ponadto, jak podkreślają autorzy, ponieważ przepływy BIZ pozostaną dodatnie, nadal zwiększają, a nie zmniejszają, globalną aktywność biznesową. Chociaż kryzys spowodował rekordowe wycofanie portfeli kapitałowych z rynków wschodzących, przepływy te ustabilizowały się po tym, jak rządy i banki centralne wkroczyły do akcji w celu wsparcia gospodarek i rynków finansowych.

Wirtualny skok

Co prawda przed pandemią pojawiły się oznaki spowolnienia w globalizacji przepływu informacji. Jednak ich wzrost przyspieszył, gdy pandemia przeniosła do sieci pracę, zabawę i edukację. Jak wynika z raport międzynarodowy ruch internetowy od połowy 2019 r. do połowy 2020 r. wzrósł o 48%, a liczba minut połączeń międzynarodowych wzrosła o 20% w marcu, w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jednak zdaniem ekspertów wraz ze wzrostem ilości krajowych danych i liczby połączeń nie możemy jeszcze powiedzieć, czy te rodzaje działalności stały się bardziej,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy