Globalizacja silniejsza od wirusa

Jak światowa pandemia wpłynęła na poziom globalizacji w 2020 r. Zgodnie z DHL Global Connectedness Index?

RAPORT

Czy doświadczenia pandemii dowodzą, że żyjemy w małej globalnej wiosce? A może wręcz przeciwnie – nasz świat jest połączony w znacznie mniejszym stopniu, niż nam się to wydawało przed COVID-19? Które przepływy najbardziej zmieniły się w 2020 r., a które okazały się najmniej wrażliwe na wirusowe zawirowania? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukali autorzy corocznego raportu na temat globalizacji wydawanego przez firmę DHL.

DHL i NYU Stern School of Business opublikowały siódmą edycję raportu „DHL Global Connectedness Index 2020 (GCI)”. 

Jak zapewniają autorzy, jest to pierwsza kompleksowa ocena globalizacji w czasie pandemii COVID-19. Niektóre zmiany widać w zakresie globalizacji widoczne są już na pierwszy rzut oka. Lockdown i zakaz podróżowania zgodnie z przewidywaniami spowodowały, że znacznie mniej ludzi się przemieszcza. Z prognoz ONZ wynikało, że do końca 2020 r. liczba osób podróżujących do innych krajów miała spaść o 70%. Co więcej, sytuacja turystyki międzynarodowej prawdopodobnie nie poprawi się aż do 2023 r. Ponadto autorzy raportu wskazują, że miliony pracowników migrujących powróciły do ​​swoich krajów pochodzenia, a wielu studentów odroczyło lub odwołuje plany studiowania za granicą.

Przepływy pod lupą

Zmiany w innych aspektach globalizacji często nie są aż tak oczywiste. DHL Global Connectedness Index mierzy ją w oparciu o międzynarodowe przepływy handlu, kapitału, informacji i ludzi. Jak czytamy w tym raporcie, dowody w nim zawarte pokazują, że globalizacja ma się całkiem nieźle, a większość przepływów międzynarodowych w 2020 r. okazuje się bardziej odporna, niż się spodziewaliśmy. Handel i przepływy kapitałowe wyhamowały na początku pandemii, ale już zaczęły się odradzać.

Natomiast przepływy informacji cyfrowych gwałtownie wzrosły, ponieważ ludz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy