Sezon na inwestycje

Jak branża KEP inwestowała w 2020 r.?

TEMAT NUMERU

Nowe sortownie, oddziały, punkty odbioru, połączenia lotnicze – ubiegły rok był bardzo pracowity dla branży KEP. Przerzucenie się klientów na e-zakupy z jednej strony oznaczało jeszcze mocniejszy wiatr w żagle dla firm kurierskich, a z drugiej nie tyle szansę, co konieczność dynamicznego rozwoju. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by branża przesyłek kurierskich zamierzała zwalniać tempo.

Już w styczniu ubiegłego roku pojawiła się informacja o budowie centrum logistycznego przez firmę InPost. Tym razem chodziło o obiekt szyty na miarę o powierzchni 9100 m² powstający na terenie parku KJF Park Balice. 

– Największym wyzwaniem w projekcie było znalezienie odpowiedniego gruntu, w lokalizacji zapewniającej szybki dostęp do różnych części Krakowa. W regionie mamy do czynienia z deficytem gruntów inwestycyjnych – tym bardziej w dobrze skomunikowanych częściach miasta – nie każdy też teren umożliwia realizację inwestycji typu cross-dok. Proklienckie podejście ze strony właściciela KJF Park Balice oraz jasne wymagania najemcy pozwoliły na sprawną realizację inwestycji typu BTS dla firmy InPost – mówił wówczas Tomasz Rąba, Senior Consultant Industrial & Logistic w AXI IMMO – firmie, która doradzała w czasie tej transakcji.

Operator nie zwalniał z resztą tempa przez cały rok i co kilka miesięcy ogłaszał kolejne plany rozbudowy sieci. W marcu dowiedzieliśmy się o powstającej sortowni w Lublinie. Centrum o powierzchni 8100 m² zlokalizowane na terenie Panattoni Park Lublin III dzięki położeniu w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego, terminala kolejowego oraz w niedużej odległości od wschodniej granicy Unii Europejskiej ma stwarzać optymalne warunki...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy