Dział: TRANSPORT

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

W 2021 r. więcej węgla wypłynęło z polskich portów w eksporcie, niż przypłynęło w imporcie. Rozmowa

Aktualnie światowe trendy wskazują na zmianę modelu funkcjonowania portów morskich z transportowo-logistycznego na przemysłowo-energetyczny – mówi dr Michał Tuszyński, ekspert Morskiego Portu Gdynia S.A., adiunkt w Katedrze Logistyki Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Jak zatrudniać kierowców spoza Unii Europejskiej? Problemy kadrowe w branży transportowej

Według alarmujących analiz ekspertów rynku logistyki, obecnie na polskim rynku brakuje ponad 100 tys. zawodowych kierowców. Stanowi to jednocześnie 1/4 całego zapotrzebowania na specjalistów na Starym Kontynencie. Rodzime firmy coraz częściej szukają więc kierowców za granicą, głównie na Wschodzie.

Czytaj więcej

Czy branża jest gotowa na transport autonomiczny? Automatyzacja transportu

Mniejsza emisja CO₂, znaczące oszczędności w zużyciu paliwa i energii, zmniejszenie natężenia ruchu i ilości kolizji, a także zlikwidowanie problemu niedoboru kierowców – to tylko niektóre zalety wprowadzenia do powszechnego użytku pojazdów autonomicznych. Jak wiele wskazuje, autonomiczny transport mógłby pomóc w rozwiązaniu dylematów, z którymi boryka się od wielu lat branża TSL na całym świecie. Zastanówmy się jednak, czy jesteśmy już gotowi na w pełni autonomiczny transport i jakie zagrożenia niesie za sobą taka rewolucja.

Czytaj więcej

Kary za uszkodzenie lub zaginięcie towaru – czy można ich uniknąć? Odpowiedzialność przewoźnika

Uszkodzenie towaru lub jego zaginięcie to jedna z najtrudniejszych sytuacji, z którą czasami musi zmierzyć się przewoźnik. Okoliczności zdarzenia nie zawsze są łatwe do ustalenia, a sprawca szkody często zaprzecza, że to on ponosi odpowiedzialność. O odpowiedzialności przewoźnika za uszkodzenie lub zagubienie przewożonego towaru opowiada Beata Gądek, prawnik z TC Kancelarii Prawnej.

Czytaj więcej

Polskie firmy transportowe odpowiadają za 20% całej pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Rozmowa

– Wielkość transportu ładunków drogą lądową i kolejową w odniesieniu do PKB osiąga dla Polski jeden z najwyższych współczynników wśród państw europejskich – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem, Paula Kukołowicz z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj więcej

Ocean Shipping Reform Act 2022 niedźwiedzią przysługą dla uczestników łańcucha transportowego. Rynek żeglugi kontenerowej

16 czerwca 2022 r. weszła w życie amerykańska ustawa o reformie żeglugi oceanicznej – Ocean Shipping Reform Act 2022. Zważywszy, że regulacja ta zawiera instrumenty prawne wpływające na treść warunków przewozu kontenerów drogą morską do portów amerykańskich, to mimo że jest to akt prawny obowiązujący na terytorium Stanów Zjednoczonych, może on dotyczyć również europejskich spedytorów i gestorów ładunków frachtujących na linii atlantyckiej.

Czytaj więcej

STAR – świat nowych technologii - Rozmowa

Żyjemy w czasach transformacji cyfrowej i ogromnego przyspieszenia technologicznego, dlatego doskonalimy nasze procesy, wykorzystując do tego najnowsze dostępne technologie – mówi Maria Malicka, kierownik wdrożenia projektu STAR.EU w DB Schenker w Polsce, w rozmowie z Alicją Kostecką.

Czytaj więcej

Komunikacja na linii człowiek – samochód - Technologia V2X

W latach 80. ubiegłego wieku triumfy święcił amerykański serial Nieustraszony (ang. Knight Rider) z Davidem Hasselhoffem w roli głównej. W tej historii policjant Michael Knight walczył z przestępczością i rozwiązywał zagadki, korzystając ze wsparcia swojego partnera – inteligentnego auta K.I.T.T., z którym porozumiewał się, używając ludzkiej mowy. Okazuje się, że filmowa fantazja powoli staje się rzeczywistością. Stoi za tym technologia Vehicle-to-Everything (V2X).

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0 w nowym wydaniu - Czy przewoźnicy na nim zyskają?

Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć wysokość podatków, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała. Dlatego rząd postanowił jeszcze raz znowelizować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji zlikwidował niektóre z wcześniej wprowadzonych rozwiązań. Jakie? Przede wszystkim obniżył pierwszy próg podatkowy z 17 na 12%, co związane jest z mniejszą kwotą wolną od podatku, zniósł ulgę dla klasy średniej oraz usunął tzw. rolowanie zaliczek. Ten ostatni przepis dawał pewną dowolność w rozliczaniu pracownika według systemu podatkowego z 2021 lub 2022 r. w zależności od tego, która opcja była dla niego korzystniejsza. Czy reforma „Niskie Podatki”, obowiązująca od 1 lipca 2022 r., okaże się tym razem sukcesem, a przewoźnicy oszczędzą na zmianach?

Czytaj więcej

Łańcuchy dostaw nadal dłuższe o połowę - Co to oznacza dla ubezpieczających się firm?

Transport towarów z Azji nadal trwa o połowę dłużej niż przed pandemią.
Zaburzenia łańcuchów dostaw – istotny element wyceny ryzyka w ubezpieczeniach.
Opóźnienia wpływają nie tylko na ubezpieczenie mienia w transporcie, ale i polisy majątkowe, ponieważ mogą wydłużyć likwidację szkód.
 

Czytaj więcej

Popyt na kontenery - Fracht morski w kryzysie kontenerowym

Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie – jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Czytaj więcej

Trucksters pozyskuje finansowanie i wspiera uchodźców z Ukrainy

Hiszpański start-up z branży transportowej pozyskał 8 mln euro finansowania dzięki przedłużeniu pierwszej fazy rundy inwestycyjnej przeprowadzonej w lipcu 2021 r. przez obecnych inwestorów spółki. Trucksers zaangażował się także w pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie, współpracując z Hiszpańskim Czerwonym Krzyżem.

Czytaj więcej