Dział: TRANSPORT

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

DPD Food poszerza możliwości biznesu gastronomicznego

DPD Food to autorska usługa jednego z liderów branży kurierskiej, DPD Polska. Pomysł, który zrodził się w oparciu o wzorce z Francji czy Hiszpanii, rewolucjonizuje rynek dostaw dla gastronomii, umożliwiając uniezależnienie się od czołowych hurtowni spożywczych.

Czytaj więcej

Stagnacja w europejskim transporcie drogowym. Poprawa możliwa w 2024 r.

Przewozy drogowe w Europie padły ofiarą spowolnienia gospodarczego, które ograniczy tegoroczny wzrost sektora do poziomu zaledwie 1,4%. Lepsza koniunktura spodziewana jest w 2024 r., choć w opinii branżowych ekspertów wielu bieżących problemów można było uniknąć lub je zminimalizować.

Czytaj więcej

Zlokalizowany pod chmurką. Rozwiązania chmurowe dla floty

Nowoczesne systemy GPS dla flot umożliwiają analizę danych historycznych i agregują uzyskane informacje w chmurze obliczeniowej, co umożliwia dostęp online z każdego miejsca na świecie.

Czytaj więcej

Dziś transport drogowy ładunków jest podstawą systemu obsługi logistycznej w Europie

– Sukces działających w Polsce przedsiębiorstw transportu drogowego będzie można podtrzymywać w przyszłości, pod warunkiem, że w najbliższych latach dojdzie do dostosowania się wszystkich przewoźników międzynarodowych do zmieniających się warunków działania – podkreśla w rozmowie z Januszem Mincewiczem prof. Wojciech Paprocki, z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Czytaj więcej

W stronę bezpiecznego transportu: nowa dyrektywa o ITS

Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed 13 lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

Czytaj więcej

Pierwsze transporty z użyciem eCMR w firmie Geberit

Coraz więcej firm dołącza dziś do cyfrowej rewolucji i decyduje się na stosowanie dokumentacji w wersji elektronicznej, zamiast tradycyjnej – papierowej.

Czytaj więcej

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.

Czytaj więcej

Jak utrzymać stabilność finansową firmy z branży TSL w czasach recesji? Narzędzia skutecznie wspierające płynność finansową

Do tej pory branża TSL stosunkowo dobrze znosiła kryzysy ostatnich lat, jednak najnowsze dane pokazują, że widmo recesji dotarło nad Europę. Raport Upply x Ti x IRU „European road freight rates index Q1 2023” pokazał spadki stawek za fracht, w tym pierwszą od 2020 r. obniżkę kwartał po kwartale. W tych realiach polscy przewoźnicy muszą liczyć się ze spadkiem przychodów i znaleźć sposoby na optymalizację swoich budżetów za pomocą zewnętrznego finansowania.

Czytaj więcej

Branży TSL brakuje stabilizacji i płynnej gotówki. Mniej zamówień na usługi transportowe

Liczba zamówień na usługi przewozowe w tym roku spadła na rynku krajowym średnio o 10–15%, a w transporcie międzynarodowym w niektórych miesiącach nawet o 30%. Na rynku europejskim w przypadku stawek spotowych zdarzają się wzrosty na frachtach, ale w przypadku ładunków kontraktowych spadki czasem sięgają nawet 20% przy średniej 10–12% r/r. Branży brakuje też stabilizacji – w przypadku ładunków do Kazachstanu czy Turcji zdarzają się sytuacje, że stawki zmieniają się o ponad 50% z dnia na dzień. Kryzys przetrwają firmy, które są elastyczne nie tylko w zakresie kierunków operacji, ale i finansowania swojej działalności.

Czytaj więcej

Rola monitoringu mobilnego w bezpieczeństwie i ekonomii operacji transportowych. Security & Safety Synergy

Budowanie odporności na zagrożenia kryminalne oraz bezpieczeństwo zdrowia i życia kierowcy to zadania nadrzędne, mające bez wątpienia kluczowy wpływ na ciągłość działania firm transportowych. Pomysłowość przestępców jest ich zdecydowanie mocną stroną, którą cały czas wzmacniają, dlatego my musimy być co najmniej tak samo kreatywni.

Czytaj więcej

Wyzwania dla branży TSL – transport leków i wyrobów medycznych. Transport leków i wyrobów medycznych – codzienność czy wyzwanie dla branży TSL?

Transport leków i wyrobów medycznych jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz dostępności tych produktów w placówkach medycznych, takich jak apteki, szpitale, kliniki medycyny estetycznej i gabinety weterynaryjne. Odpowiednie planowanie i organizacja przewozu mają wpływ na skuteczność opieki zdrowotnej. Aby mieć pewność, że zarówno leki, jak i wyroby medyczne transportowane są z należytą starannością, warto usługi logistyczne oddelegować operatorowi, który specjalizuje się w farmalogistyce.

Czytaj więcej

Na jakie problemy przy załadunku może napotkać przewoźnik w świetle prawa transportowego? - Prawidłowe przygotowanie zlecenia transportowego

Kwestie załadunku są jednymi z kluczowych, które muszą zostać określone przed rozpoczęciem przewozu. Ich szczegóły powinny znaleźć się w spisanym zleceniu transportowym, by w razie sporu móc odwołać się do ustaleń. Te z kolei muszą być zgodne z przepisami prawa – w przeciwnym razie nie będą wiążące.

Czytaj więcej