Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

TRANSPORT

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.

Rozwijająca się infrastruktura transportowa jest fundamentem dla funkcjonowania branży transportu, spedycji i logistyki. W jaki sposób inwestycje wpływają na branżę TSL? Jakie bariery hamują rozwój każdego z tych sektorów transportu? 

Rozwój infrastruktury drogowej

Infrastruktura drogowa uważana jest za najlepiej rozwinięty dział polskiej sieci transportu. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego rozwoju transportu intermodalnego w Polsce, w 2030 r. komunikacja drogowa przewiezie siedmiokrotnie więcej towarów niż kolej. Ta poprawa efektywności w przepływie związana jest z położeniem nacisku na inwestycje w autostrady oraz drogi ekspresowe i krajowe. Co więcej, ich rozwój wpływa również na zwiększenie inwestycji magazynowych, wpływających na branżę TSL. 
Nowoczesna infrastruktura drogowa nie tylko usprawnia przepływ towarów, ale także determinuje lokalizacje oraz strategie firm logistycznych i deweloperów. W ciągu ostatnich lat obserwujemy znaczącą zmianę na mapie lokalizacji obiektów magazynowych. Aktualnie inwestycje pojawiają się na całym obszarze Polski – a nie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy