Autor: Maciej Maroszyk

Prawnik, od trzech lat pełni funkcję dyrektora operacyjnego w Transcash Kancelaria Prawna Baranowski sp. k. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 15 lat zajmuje się windykacją sądową i egzekucyjną, a od 10 lat prawem transportowym. Ma bogate doświadczenie w zarządzaniu obsługą podmiotów gospodarczych w zakresie dochodzenia należności, obsługiwał m.in. banki, firmy leasingowe czy fundusze sekularyzacyjne. Posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa transportowego i faktoringu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.

Czytaj więcej

Nowe technologie w branży TSL - Przeobrażenia transportu w dobie cyfrowych wyzwań

Jeszcze kilka lat temu branża TSL używała faksów do wymiany dokumentów. Teraz nowe technologie takie jak sztuczna inteligencja, robotyka czy zaawansowane systemy GPS pomagają w optymalizacji kierunków działań oraz kosztów procesów, zwiększając tym samym rentowność przedsiębiorstw. Coraz więcej firm transportowych korzysta z innowacyjnych technologicznie rozwiązań, przyspieszając, udoskonalając oraz automatyzując przewozy i dostawy.

Czytaj więcej

Jakie problemy odczuwają przewoźnicy w świetle kryzysu?

W ostatnim czasie świat mierzy się z destabilizacją warunków rynkowych, które dotkliwie odczuwalne są również przez sektor transportowy. Obecna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza stanowi bowiem poważne wyzwanie nie tylko dla dalszego rozwoju, ale przede wszystkim dla bieżącego funkcjonowania wielu branż. Nie mając pewności, jak długo potrwa zła koniunktura gospodarcza, wiele firm zmuszonych jest do podejmowania szybkich oraz strategicznych działań, pozwalających głównie na przetrwanie narastającego kryzysu. Z jakimi problemami obecnie musi walczyć rynek TSL?

Czytaj więcej

Czy branża jest gotowa na transport autonomiczny? Automatyzacja transportu

Mniejsza emisja CO₂, znaczące oszczędności w zużyciu paliwa i energii, zmniejszenie natężenia ruchu i ilości kolizji, a także zlikwidowanie problemu niedoboru kierowców – to tylko niektóre zalety wprowadzenia do powszechnego użytku pojazdów autonomicznych. Jak wiele wskazuje, autonomiczny transport mógłby pomóc w rozwiązaniu dylematów, z którymi boryka się od wielu lat branża TSL na całym świecie. Zastanówmy się jednak, czy jesteśmy już gotowi na w pełni autonomiczny transport i jakie zagrożenia niesie za sobą taka rewolucja.

Czytaj więcej