Autor: Mateusz Pernak

Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obronił pracę magisterską w temacie transgranicznego przekształcania spółek kapitałowych. Swoje doświadczenie zdobywał w kancelariach specjalizujących się w doradzaniu dużym przedsiębiorcom. Posługuje się biegle językiem angielskim. W Transcash Kancelaria Prawna pracuje od grudnia 2021 r. i zajmuje się sprawami spornymi, w szczególności związanymi z prawem transportowym oraz sprawami międzynarodowymi.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

W stronę bezpiecznego transportu: nowa dyrektywa o ITS

Rada UE przyjęła nowe przepisy zmieniające dyrektywę z 2010 r. dotyczącą wdrażania inteligentnych systemów transportowych. Aktualizacja rozwiązań sprzed 13 lat była konieczna, aby dostosować jej zapisy do aktualnych standardów technologicznych, przyspieszyć transformację cyfrową i wesprzeć europejską mobilność. 

Czytaj więcej

Od 1 stycznia 2023 r. baza eksploatacyjna według nowych przepisów

Do tej pory posiadanie bazy eksploatacyjnej przewoźnika było jedynie formalnością. Jednak w myśl nowych przepisów o transporcie drogowym musi ona spełnić ściśle określone warunki. Nowe wymogi obowiązują już od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

Co przewoźnicy powinni wiedzieć o konwencji CMR?

Konwencja CMR reguluje zasady międzynarodowego przewozu drogowego towarów. To dokument o znaczeniu międzynarodowym, a jego skrupulatna znajomość jest kluczowa dla każdej firmy wykonującej przewozy transgraniczne. 

Czytaj więcej