Trzy wizje współpracy

Jaką funkcję w 2040 r. będzie pełnił operator logistyczny?

PROGNOZY OTWARTY DOSTĘP

Świat, w którym wszechobecna technologia rozwiązała wszystkie bieżące problemy, świat zerowego wzrostu lub świat bez wystarczającej współpracy międzynarodowej. Oto scenariusze przyszłości nakreślone w nowym raporcie „Logistyka 2040” opublikowanym przez FM Logistic CE przy współpracy z ekspertami specjalizującymi się w foresighcie strategicznym z firmy 4CF. 
Jak zgodnie z trzema wizjami przyszłości mogą wyglądać zadania usługodawców logistycznych? 

Scenariusze prezentowane w raporcie powstały na bazie analizy insightów branżowych, istniejącej literatury naukowej, a także pogłębionych rozmów z ekspertami FM Logistic. Następnie specjaliści z 4CF zdefiniowali trzy możliwe kierunki rozwoju sytuacji na świecie, które będą miały wpływ na sektor logistyki. – Naszą intencją jest, aby opracowanie „Logistyka 2040” stanowiło wyzwanie dla wcześniejszych założeń, skłaniało do zastanowienia się, jak może rozwijać się handel i logistyka oraz inspirować do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na przyszłość – mówi Daniel Franke, Managing Director FM Logistic CE.

Scenariusz pierwszy: w świecie hi-tech

Świat hi-tech, w którym większość problemów roku 2020 została już rozwiązana dzięki nadzwyczajnemu postępowi technologicznemu. Jest to wizja świata zakładająca ścisłe połączenie produkcji z logistyką. Usługi, jakimi dysponować będą operatorzy logistyczni, będą mocno wyspecjalizowane.

W tym świecie logistyka jest podstawą globalnej gospodarki. Można nawet powiedzieć, że w rzeczywistości stanowi ona gospodarkę realną, ponieważ wiodące korporacje logistyczne przejęły pełną kontrolę nad najbardziej dochodowymi cyklami produkcyjnymi. Był to ostateczny rezultat stale rosnącego znaczenia logistyki dla funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. W dzisiejszych czasach większość ludzi, zwłaszcza w Europie, oczekuje, że ich zakupy zostaną dostarczone do dokładnego miejsca i w dokładnie takim czasie, w jakim chcą je otrzymać. Tak w...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy