Ekspres magazynowy nie do zatrzymania Podsumowanie I półrocza na rynku powierzchni magazynowych

PROGNOZY OTWARTY DOSTĘP

Wyrażenia „największy w historii”, „rekordowy” czy „historyczny” przestają już powoli robić wrażenie w miarę pojawiania się kolejnych podsumowań rynku powierzchni magazynowych. Nie inaczej sprawa ma się po pierwszej połowie 2021 r. Sprawdźmy, jak prezentują się liczby dot. inwestycji, najmów i pustostanów. Co działo się na rynku nieruchomości magazynowych?

Zaczynając podsumowanie rynku magazynowego po II kwartale na pierwszy plan wysuwa się niesłabnąca aktywność najemców. Między styczniem a czerwcem wynajęto w Polsce łącznie 3,3 mln km² nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej w ramach długoterminowych umów najmu. Jak podaje raport „Poland Real Estate Market Outlook 2021” agencji CBRE oznacza to 16-proc. wzrost w porównaniu do drugiego kwartału 2020 r i 36-proc. wzrost w porównaniu do pierwszej połowy 2020 r. Na tle Polski wyróżniają się regiony Poznania i Górnego Śląska. Tylko w woj. wielkopolskim podpisano umowy opiewające łącznie na 650 tys. m² („Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2021 r.” AXI IMMO). Zauważalnym trendem jest wzrost liczby umów na duże powierzchnie magazynowe. Według agencji CBRE, w analizowanym okresie, podpisano 19 umów o wielkości powyżej 30 tys. m². 

Wybrane, największe umowy najmu I półrocza 2021 r.
Najemca Nazwa parku Powierzchnia (m²) Typ umowy
DHL Panattoni BTS Poznań 109 000 BTS
Sklep online z meblami P3 Poznań II 82 300 Nowa umowa
Firma e-commerce Panattoni BTS Gorzycki 82 200 BTS
Operator logistyczny klienta e-commerce Panattoni Wrocław Campus 39 78 200 Nowa umowa
Operator logistyczny klienta e-commerce Hillwood Rokitno 78 200 Nowa umowa


Najbardziej aktywnymi najemcami były firmy z sektora e-commere, operatorzy logistyczni oraz najemcy z sektora handlowego. Jak donosi raport „Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2021 r.”, agencji AXI IMMO, spośród 15 największych umów pierwszego półrocza aż 11 związanych było z obsługą e-commerce. Największą z nich jest projekt Panattoni BTS Poznań dla DHL o powierzchni 109 tys. m², z którego obsługiwał będzie międzynarodowy sklep internetowy specjalizujący się w branży fashion. 
– Na polskim rynku magazynowym obserwujemy kontynuację silnego trendu związanego z szybkim rozwojem handlu w internecie, który uczestniczy już w 23% zawieranych umów najmu, przy czym transakcje te dotyczą zarówno powierzchni wynajmowanej bezpośrednio przez sklepy internetowe, jak i przez obsługujące je firmy logistyczne. Niemniej pod względem wynajętej powierzchni w ujęciu największych rynków logistycznych liderem na koniec I poł. 2021 r. pozostaje Poznań z wynikiem 650 tys. m², który wyprzedza Górny Śląsk – 552 tys. m² i Warszawę – 546 tys. m² – komentuje Anna Głowacz, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Magazynowych.
– Motorem napędowym rynku logistycznego w Polsce pozostaje handel internetowy, który nie tylko odpowiada za największe transakcje najmu, ale też wyznacza trendy w tym sektorze. Już teraz widzimy, że popyt na nieruchomości starsze i o gorszym standardzie będzie maleć, z powodu łatwości w dostarczeniu nowoczesnych obiektów i preferencji klientów, którzy chcą nowoczesnych budynków z uwzględnieniem „zielonych” rozwiązań – podsumowuje Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Duży wzrost aktywności deweloperskiej

Drugi kwartał to znaczny wzrost powierzchni w budowie. W połowie roku 2021 wyniosła ona ponad 3 mln m² (3,4 mln m² według raportu AXI IMMO, 3,1 mln m² według raportu CBRE, 3,3 mln m² według raportu BNP Paribas Real Estate i 3,35 mln m² według raportu Cushman & Wakefield). Do czerwca dostarczono ponad 1,1 mln m² nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej. Całkowite zasoby polskiego rynku nieruchomości przemysłowych osiągnęły poziom 21,7 mln m² (według raportu AXI IMMO). Wolumen inwestycji realizowanych spekulacyjnie wyniósł 1,24 mln m², co oznacza poziom zbliżony do odnotowanego w okresie poprzedzającym pandemię i świadczy o potrzebie dostosowania skali podaży względem silnych trendów popytowych. 
– Zeszłoroczna ostrożność deweloperów w analogicznym okresie spowodowana pandemią, która objawiała się wolumene...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy