Synonimem automatyzacji magazynu są dla wielu autonomiczne środki transportu. – Zapotrzebowanie na zautomatyzowane rozwiązania transportowe szybko rośnie. Nie tylko w przemyśle, ale także w sektorze handlu i usług przedsiębiorcy zmagają się ze zwiększającymi kosztami pracy i niedoborem wykwalifikowanych pracowników. E-commerce dodatkowo zwiększa presję na logistykę z krótkim czasem dostawy. Dzięki systemom AGV i automatycznym rozwiązaniom magazynowania można dziś realizować bardzo ekonomiczne i skalowalne rozwiązania transportu i przeładunku, zwiększając konkurencyjność firmy niezależnie od branży, w której działa – mówi Rhea Langkammer, Head of Marketing Business Line Sales Applications & Services STILL.
Automatyczne, samojezdne wózki AGV są uniwersalne, sprawdzają się w tradycyjnych magazynach, halach wysokiego składowania, fabrykach. Artur Thomas, menedżer projektów systemowych, Jungheinrich Polska, w jednej z wypowiedzi prasowych podkreślał, że okresy zwrotu z inwestycji na poziomie 30-36 miesięcy oraz korzyści płynące z implementacji takich rozwiązań ułatwiają podjęcie decyzji o wdrożeniu automatycznych systemów transportowych.
Wśród nowych środków typu AGV jest dzieło polskiego start-upu VersaBox. – Na Autonomy Work, bo tak nazwano rozwiązanie przygotowane przez VersaBox, składają się hardware, software, jak i sam pojazd. Cały system skonfigurowano tak, by mógł współpracować z innymi rozwiązaniami stosowanymi w przedsiębiorstwie (np. WMS) – tłumaczy Jakub Michalski, szef VersaBox. Software, który opracowano, wraz z odpowiednimi sensorami, w które wyposażony jest robot, pozwala na jego pozycjonowanie, następnie wytyczenie trasy, poruszanie się urządzenia w danej przestrzeni, ale też o...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!