Skok na poziom 4.0. Okiem ekspertów

RAPORT

Koncepcja Przemysłu 4.0, czwartej rewolucji przemysłowej jest faktem. Jednym z jej elementów jest dopasowana logistyka, w tym ta wewnętrzna. Jak przenieść intralogistykę na poziom 4.0 i od których jej obszarów zacząć? O to pytamy ekspertów.

Artur Thomas
menedżer projektów systemowych
Jungheinrich Polska


Trzon nowoczesnej Intralogistyki 4.0 stanowi automatyzacja, zaś idealnym obszarem w magazynach, aby ją wdrażać, są powtarzalne, ustandaryzowane procesy. Na polskim rynku najczęściej stosuje się automatyczne systemy transportu bliskiego do mieszanych obszarów pracy, w których urządzenia AGV pracują wśród pieszych i innych wózków widłowych kierowanych przez operatorów. Szereg zabezpieczeń stosowanych w pojazdach typu AGV gwarantuje przy tym bezpieczną realizację zadań. Co istotne, AGV dają możliwość stopniowej automatyzacji procesów, co dla wielu przedsiębiorstw ma ogromne korzyści. Ich magazyny nie przechodzą od razu rewolucji, a ewolucję w kierunku logistyki 4.0, do której firmy mogą przygotować swój personel i procesy.
Rozwiązaniem półautomatycznym, które zwiększa wydajność magazynu i również wpisuje się w Intralogistykę 4.0, są wózki widłowe do wąskich korytarzy roboczych z nawigacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybkość wykonywania operacji magazynowych wzrasta do 25%. Jest to także doskonała baza do pełnego wykorzystania możliwości systemów klasy WMS/MES.
Polskie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy