Rozszerzanie magazynowej rzeczywistości. Jak wyglądają plany modernizacji magazynów według raportu firmy Zebra Technologies?

PROGNOZY

Spośród 3,5 mln magazynów na świecie 80% planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestować w nowe technologie, które pozwolą im pozostać konkurencyjnymi. Tak wynika z badań zaprezentowanych w ramach raportu „2024 Warehousing Vision Study” przygotowanego przez firmę Zebra Technologies. Jednocześnie 27% firm planuje wprowadzenie pełnej automatyzacji. Znacznie więcej, bo ponad 60%, chce inwestować w elementy rozszerzonej rzeczywistości i częściowej automatyzacji.
 

Badanie przeprowadzone przez producenta elektronicznych urządzeń wspierających pracę w magazynach, firmę Zebra, objęło ankiety wśród ponad 1400 specjalistów z zakresu IT i osób decyzyjnych w firmach z branży produkcyjnej, transportowej, logistycznej, kurierskiej, handlu detalicznego i hurtowego. Pytania dotyczyły planów rozwoju magazynów i wprowadzania nowoczesnych technologii w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Klient nasz pan

Wyniki badania pokazują, że strategie większości firm przyjmują za cel dostosowanie organizacji do wymogów gospodarki „na żądanie”. Blisko połowa (46%) specjalistów wskazała szybszą dostawę do klienta końcowego jako główny czynnik decydujący o rozwoju ich firmy. Do głównych wyzwań zaliczyli zarówno wprowadzanie rozwiązań w zakresie automatyzacji, jak i zwiększanie liczby pracowników. Ponad trzy czwarte (77%) respondentów uważa, że zwiększenie liczby pracowników wyposażonych w nowoczesne rozwiązania technologiczne jest najlepszym sposobem na wprowadzenie automatyzacji w magazynie, ale tylko 35% ma jasną wizję, jak przeprowadzić taki proces. Jednocześnie wyzwanie to będzie nabierało coraz większego znaczenia, bo aż 87% firm jest w trakcie powiększania swoich magazynów lub planuje ich zwiększenie do 2024 r., z czego 82% przewiduje w tym czasie wzrost liczby magazynów.

Sławomir Gaweł-Kucab

sales project manager TGW 

Z roku na rok zwiększa się liczba zapytań dotyczących zaawansowanych i w pełni automatycznych magazynów oferowanych przez TGW, które mają obsłużyć procesy magazynowe. Coraz trudniej o personel, a wymagania wydajnościowe wciąż rosną. Optymalizacja procesów i zwiększanie ich efektywności poprzez automatyzację to bardzo ważne zagadnienie dla menedżerów i firm. Pełna automatyzacja daje na tym polu największe efekty i rezultaty, jednak koszty są na tyle duże, że często powodują jeszcze przesunięcie inwestycji w czasie. Z uwagi na to, że nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na pełną automatyzację, alternatywą jest szukanie bardziej dostępnych cenowo rozwiązań, które w jakiejś części będą rozwiązaniami usprawniającymi procesy. Do tych n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy