Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROGNOZY

13 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Przyszłość pracy w logistyce
Praca dodatkiem do życia

0 121

W ciągu nadchodzącej dekady branża logistyczna doświadczy przemian w wyniku trwającej obecnie demograficznej „zmiany warty”. Pokolenie osób urodzonych podczas wyżu demograficznego po II wojnie światowej – baby boomers – odchodzi z globalnego rynku pracy, a jego miejsce zajmują nowe osoby.

Zgodnie z najnowszym raportem DHL „Future of Work in Logistics” generacja X obejmuje aktualnie ponad połowę stanowisk kierowniczych, a w nadchodzących latach te proporcje jeszcze się zwiększą. Największy udział na rynku pracownika przypada millenialsom, którzy do 2030 r. będą stanowić 40% populacji w wieku produkcyjnym. To oni odpowiadają już za 73% wszystkich decyzji zakupowych w handlu business-to-business. Wchodzące dopiero na rynek pracy pokolenie Z będzie miało kluczowe znaczenie dla kierunku rozwoju firm logistycznych. Młodzi są coraz bardziej świadomi – coraz częściej wywierają wpływ na organizacje i tym samym na zmianę wartości, angażowanie się w kwestie środowiskowe, dbanie o dobrostan pracowników oraz nadążanie za nowinkami technologicznymi.

POLECAMY

W centrum uwagi – człowiek i jego potrzeby

Dla 83% przedstawicieli pokolenia Z zaangażowanie firmy w tworzenie zróżnicowanego i zintegrowanego miejsca pracy jest ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, a połowa millenialsów rozważyłaby odejście z obecnej pracy na rzecz organizacji bardziej przyjaznej środowisku. Duże znaczenie ma także wellbeing – badania wskazują, że 50% millenialsów i 75% pracowników pokolenia Z odeszło z pracy z powodu zdrowia psychicznego.
– Zdrowie i bezpieczeństwo będą jednymi z kluczowych filarów powodzenia biznesu i zaangażowania pracowników w najbliższych latach. Przewiduję, że w 2022 r. uwaga pracodawców będzie się także skupiać na tworzeniu wspierającego, pełnego zaufania modelu współpracy i inkluzywnego miejsca zatrudnienia w warunkach pracy zdalnej. Dlatego w DHL E...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy