Dołącz do czytelników
Brak wyników

RAPORT

12 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Pakiet mobilności
Ucywilizowanie zasad pracy kierowców

0 112

Uchwalona przez Sejmi i podpisana przez prezydenta ustawa dostosowuje nasze prawo do unijnych przepisów w zakresie pakietu mobilności.

Pod koniec stycznia zakończyły się prace nad ustawą o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw. Sejm przyjął wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat z wyjątkiem jednego przepisu – abolicji za przypuszczalne pomyłki przewoźników w początkowej fazie obowiązywania nowych zasad. 
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 stycznia br. Opublikowano to w Dzienniku Ustaw przed 2 lutego, ponieważ to właśnie wtedy zaczęły obowiązywać pierwsze zmiany dotyczące wynagrodzeń kierowców (braku delegacji dla kierowców międzynarodowych). Data 2 lutego nie była przypadkowa, ponieważ w tym terminie weszły również w życie europejskie przepisy pakietu mobilności, które określają konieczność zgłaszania kierowców w innych krajach i zmieniają zasady naliczania wyrównania 
do zagranicznych płac.
Zatwierdzona przez rząd i prezydenta ustawa dostosowuje nasze prawo do unijnych przepisów w zakresie pakietu mobilności. Obejmuje ona także likwidację podróży służbowych jako formy wykonywania zadań służbowych kierowców, którzy realizują międzynarodowe przewozy. Dla kierowców wykonujących transport krajowy delegacje pozostaną tak jak dotychczas. Ale to tylko jedna z wielu kwestii, jakie zawiera ostateczny kształt ustawy. 

POLECAMY


Adam Mikołajczyk 
specjalista ds. marketingu i PR
Safe Fleet

Nowoczesny system zarządzania flotą łączy łatwość obsługi z rozbudowanymi funkcjonalnościami, dopasowanymi do konkretnych potrzeb odbiorcy, oszczędzającymi czas i koszty. Klienci SafeFleet za przykład stawiają odczyt plików ddd z tachografu i karty kierowcy. Pliki są pobierane zdalnie w czasie rzeczywistym, według ustalonego schematu, bez konieczności powrotu pojazdu do bazy, podczas jazdy lub na postoju. Dane są zabezpieczone przed niepowołanym dostępem i akceptowane przez służby kontrolne. Mając do nich dostęp, rozliczanie czasu pracy kierowców prze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy