Oni wożą polski sukces gospodarczy - Raport Transport Drogowy w Polsce 2021

RAPORT

Kumulacja kilku nieoczekiwanych wydarzeń sprawia, że świetny od kilkunastu lat rozwój transportu drogowego może zacząć hamować. W przypadku niektórych przewoźników – ostro.

O ile perturbacje wynikające z COVID-19 przeszli oni przeważnie suchą nogą, to wyzwania i uwarunkowania mogą zablokować ich dalszy wzrost. Na czoło problemów wysuwa się brak kierowców zawodowych. Prawdopodobnie nie wszyscy przewoźnicy uporają się ze zmianami regulacji europejskich wprowadzonych przez tzw. Pakiet Mobilności. Coraz ostrzejsze są wymogi klimatyczne wobec transportu, a nadal nie ma realnego, alternatywnego napędu dla ciężarówek pokonujących duże dystanse. Zamiast maleć – rośnie nieuczciwa konkurencja, podobnie jak ceny paliw. Takie m.in. wnioski przynosi raport „Transport drogowy w Polsce 2021+”* 

Prezentuje on szereg ważnych danych i odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, zarazem wskazuje najważniejsze trendy na rynku transportu drogowego. Jego rzetelność i dodatkowa wartość polega m.in. na tym, że autorzy analizują sprawozdania finansowe 100 największych firm w kraju i badanie ilościowe na próbie 115 przedsiębiorstw. – Takie kompleksowe podejście pozwoli także politykom opierać się na liczbach i faktach, a nie na subiektywnym odczuciu – powiedział podczas konferencji prasowej prezentujący raport Maciej Wroński, prezes TLP. 

Raport daje więc świetny przegląd danych i tendencji rozwoju rynku polskiego, ale… w warunkach sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Brutalnie prowadzona przez Rosję wojna zmieniła już i zmienia warunki działania dużej części branży. Patrz – ramka.

Numer 1 w Europie

Transport drogowy towarów w Polsce odniósł w tym stuleciu spektakularny sukces na miarę Europy. Przełomowym impulsem było wstąpienie Polski do UE w 2004 r. Towarz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy