Koniec spowolnienia w podaży Jakie liczby opisują polski rynek magazynowy po pierwszym kwartale br.?

PROGNOZY

Razem z końcem I kwartału czas na podsumowanie rynku powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Jakich zmian będą mogli spodziewać się użytkownicy, najemcy i planujący inwestycje w następnych miesiącach? Co działo się na rynku nieruchomości magazynowych i czy jego kondycja pozostaje niezmieniona?

Zaczynając podsumowanie pierwszego kwartału rynku magazynowego, na pierwszy plan wysuwa się niesłabnąca aktywność najemców. Między styczniem a marcem br. wynajęto w Polsce w sumie 1,6 mln km² nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej w ramach długoterminowych umów najmu. Jak podaje raport „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2021” agencji AXI IMMO, oznacza to blisko 59-proc. wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 r i 3-proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału. Powód tych wzrostów przypisać można dalszemu rozkwitowi segmentu e-commerce, a w szczególności branży KEP. Za przykład można podać tu chociażby InPost, który planuje otwarcie kilku centrów dystrybucyjnych. 
– Głównym źródłem wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce pozostaje dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Aktywne na rynku są globalne platformy e-handlu jak Amazon i Zalando, sklepy internetowe, operatorzy logistyczni i firmy kurierskie, a także liderzy handlu detalicznego rozwijający strategię sprzedaży wielokanałowej dotyczącą różnych kategorii produktowych m.in. odzieży, art. wyposażenia wnętrz/mebli, AGD i elektroniki, FMCG, kosmetyków czy też art. spożywczych. W związku z tym najemcy aktywnie modyfikują swoją sieć dystrybucji i zwiększają zaplecze magazynowe w pobliżu centralnych stref aglomeracyjnych celem usprawniania logistyki „ostatniej mili”, jak i inwestują w regionalne centra przeładunkowe, projekty typu cross-dock oraz duże projekty logistyczne typu BTS dedykowane logistyce transgranicznej – mówi Adrian Semaan, Senior Research...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy