Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROGNOZY

4 czerwca 2021

NR 3 (Maj 2021)

Koniec spowolnienia w podaży Jakie liczby opisują polski rynek magazynowy po pierwszym kwartale br.?

0 200

Razem z końcem I kwartału czas na podsumowanie rynku powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Jakich zmian będą mogli spodziewać się użytkownicy, najemcy i planujący inwestycje w następnych miesiącach? Co działo się na rynku nieruchomości magazynowych i czy jego kondycja pozostaje niezmieniona?

Zaczynając podsumowanie pierwszego kwartału rynku magazynowego, na pierwszy plan wysuwa się niesłabnąca aktywność najemców. Między styczniem a marcem br. wynajęto w Polsce w sumie 1,6 mln km² nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej w ramach długoterminowych umów najmu. Jak podaje raport „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2021” agencji AXI IMMO, oznacza to blisko 59-proc. wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 r i 3-proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału. Powód tych wzrostów przypisać można dalszemu rozkwitowi segmentu e-commerce, a w szczególności branży KEP. Za przykład można podać tu chociażby InPost, który planuje otwarcie kilku centrów dystrybucyjnych. 
– Głównym źródłem wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce pozostaje dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Aktywne na rynku są globalne platformy e-handlu jak Amazon i Zalando, sklepy internetowe, operatorzy logistyczni i firmy kurierskie, a także liderzy handlu detalicznego rozwijający strategię sprzedaży wielokanałowej dotyczącą różnych kategorii produktowych m.in. odzieży, art. wyposażenia wnętrz/mebli, AGD i elektroniki, FMCG, kosmetyków czy też art. spożywczych. W związku z tym najemcy aktywnie modyfikują swoją sieć dystrybucji i zwiększają zaplecze magazynowe w pobliżu centralnych stref aglomeracyjnych celem usprawniania logistyki „ostatniej mili”, jak i inwestują w regionalne centra przeładunkowe, projekty typu cross-dock oraz duże projekty logistyczne typu BTS dedykowane logistyce transgranicznej – mówi Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.
Dodatkowe zapotrzebowanie generowane jest również przez firmy, które po pandemicznych doświadczeniach decydują się na gromadzenie wyższego poziomu zapasu. 
– Pandemia COVID-19 pokazała, że łańcuch dostaw łatwo może zostać zerwany, dlatego firmy coraz częściej decydują się na gromadzenie większej ilości zapasów i potrzebują do tego dodatkowej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza branży handlowej, której przedstawiciele chcą być gotowi na wypadek nagłego wzrostu liczby zamówień. Zauważalne jest również odchodzenie firm od posiadania tylko jednego magazynu centralnego, co również generuje popyt na nowe powierzchnie magazynowe. W celu usprawnienia działalności i przepływu towarów, najemcy skłaniają się ku posiadaniu kilku magazynów w różnych regionach Polski, także w mniejszych miastach – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers.
 

POLECAMY

Tabela 1. Wybrane, największe umowy najmu, I kw. 2021 r.
Najemca Nazwa parku Powierzchnia (m²) Typ umowy
Klient poufny Panattoni BTS Poznań 109 000 BTS
Auchan GLP Lędziny Logistics Centre 53 720 Nowa umowa
Arvato Prologis Park Poznań III 48 360 Nowa umowa
ID Logistics Panattoni Park Zgorzelec 44 500 Nowa umowa
Cornaglia Panattoni BTS Bielsko-Biała 32 000 BTS


Największa transakcja najmu należała do firmy kurierskiej, która wynajęła 109 tys. m² w BTS w rejonie Poznania. Jak podaje agencja AXI IMMO, stolica Wielkopolski pozostaje na podium również pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej, której suma wyniosła łącznie 426 tys. m² 
– Co ciekawe, to poznański rynek magazynowy okazał się najgorętszym w I kw. 2021 r. Najemcy wynajęli tam łącznie ponad 426 000 m² w ramach małych i średnich umów, a także kilku megatransakcji. To również najlepszy w historii wynik dla tego regionu, który stanowi aż 20% całkowitych zasobów przemysłowych Poznania. Natomiast w kontekście całej Polski widzimy posuwający się trend rozwoju sektora e-commerce, który wpływa bezpośrednio na branżę logistyczną – mówi Anna Głowacz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych AXI IMMO.

Odbicie w podaży

Pierwszy kwartał 2021 r. to również odbicie w aktywności deweloperów. Wpłynęła na to bardziej liberalna polityka kredytowa banków i rozwój alternatywnych kanałów finansowania np. forward funding. Całkowita podaż wyniosła ponad 700 tys. m² (710 tys. m² według raportu AXI IMMO, 746,7 tys. m² według raportu Colliers i 766,2 tys. m² według raportu Cresa). Wśród największych obiektów oddanych do użytkowania można wskazać m.in. magazyn BTS dla firmy Euro-net w ramach Prologis Park Janki (73,4 tys. m²), dwie fazy Panattoni Park Gdańsk Airport o łącznej powierzchni 71,6 tys. m² , Panattoni BTS Czeladź dla firmy 4F (67 tys. m²), czy dwa budynki w ramach inwestycji 7R Park Beskid II (łącznie 54,4 tys. m²). Wzrosła również liczba projektów magazynowo-produkcyjnych. Na koniec marca br. w fazie budowy było ok. 2,5 mln m². Odsetek powierzchni budowanej spekulacyjnie utrzymał się na stosunkowo niskim poziomie 26%. 
– Na koniec marca 2021 r. w budowie pozostawało ponad 2,5 mln m², z czego 72,3% powierzchni jest zabezpieczonych umowami przednajmu. Świadczy to o utrzymywaniu się pozytywnych nastrojów na rynku zarówno wśród deweloperów, jak i najemców. Najwięcej buduje się w województwie wielkopolskim i łódzkim – mówi Tom Listowski, Partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa.
Jak donosi raport Market Insights 2021, age...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy